Mamy coraz więcej milionerów w regionie

Czytaj dalej
Bogna Skarul

Mamy coraz więcej milionerów w regionie

Bogna Skarul

W zachodniopomorskim mamy 751 osób, które w 2016 r. zarobiły ponad milion złotych. To zaledwie 0 5 proc. więcej niż rok wcześniej.

To stosunkowo słaby wynik, bo w województwie mazowieckim liczba milionerów wzrosła w ostatnim roku o 19 proc. I naturalnie najwięcej, bo prawie 5 tys. milionerów mieszka w Warszawie.

Kolejnymi miastami z dużą liczbą osób o dochodzie wyższym niż milion złotych są Kraków i Poznań. Natomiast w województwie zachodniopomorskim od 2015 roku przybyło 32 milionerów.

W tej chwili mamy ich 751 i oczywiście najwięcej jest ich w Szczecinie, bo aż 313 (w ubiegłym roku było ich 233).

Drugie miasto w województwie, gdzie w ubiegłym roku najwięcej osób osiągnęło dochód powyżej miliona złotych, to Koszalin (64), kolejnymi są Kołobrzeg (41), Stargard (37) i Goleniów (30).

Milionerzy z zachodniopomorskiego uzyskują swoje dochody przede wszystkim z działalności gospodarczej. Nie oznacza to wcale, że nie ma milionerów z tzw. świata pracy. Są, ale stanowią margines.

W całym województwie jest ich 15, naturalnie najwięcej w Szczecinie (9). I to właśnie szczecinianin ze świata pracy osiągnął największy dochód – 1,7 mln zł.

Milionerzy swoje majątki powiększają także choćby przez sprzedaż nieruchomości. Ale takich milionerów mamy tylko czterech. Za to mamy aż 30 mieszkańców województwa (wzrost o 20 proc. w stosunku do 2015 roku), którzy w 2016 roku mieli wyższy niż milion złotych dochód z kapitału. Najwięcej, bo ponad 25,6 mln zł dochodu z kapitału uzyskał mieszkaniec Kołobrzegu.

Milionerzy są w Szczecinie

Najwięcej, bo ponad 35,5 miliona złotych w 2016 roku dochodu uzyskał przedsiębiorca z Kołobrzegu. Ale najwięcej milionerów jest w Szczecinie.

W sumie właśnie ze sprzedaży papierów wartościowych w województwie zachodniopomorskim ponad 5 tysięcy podatników uzyskało dochód w wysokości ponad 195,3 mln zł i to właśnie jeden z nich zapłacił ogromny, bo wynoszący ponad 4,8 mln zł podatek.

W sumie podatek należny tylko z tytułu sprzedaży papierów wartościowych wyniósł za 2016 rok w naszym województwie ponad 35,3 mln zł.

Ale największy podatek w zachodniopomorskim, jaki został zapłacony za 2016 rok, wynosił ponad 5,58 mln zł i zapłaciła go osoba, która uzyskała dochód z działalności gospodarczej.

Podatników, którzy zostali milionerami dzięki swojej przedsiębiorczości, mamy w stosunku do 2015 roku prawie o 30 więcej. Świadczy to o rosnącej sile gospodarki województwa.

W ogóle wśród milionerów dominują przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy rozliczają się 19-proc. podatkiem liniowym. Na 751 milionerów aż 686 wzbogaciło się właśnie w ten sposób.

Działalność gospodarcza była też źródłem największego w naszym województwie dochodu, który wynosił ponad 35,5 mln zł. Uzyskał go mieszkaniec Kołobrzegu.

Komentarz: Milionerzy są wśród nas

Całe szczęście, że liczba milionerów w zachodniopomorskim rośnie, choć smuci fakt, iż w stosunku do poprzedniego roku jest ich tylko o niecałe 5 procent więcej. Warszawa bowiem może się pochwalić wzrostem prawie 20 procentowym.

Oczywiście, najwięcej najbogatszych ma pieniądze ze swojej działalności gospodarczej, czyli ze swojej przedsiębiorczości. Ale - jak wynika z danych naszej izby skarbowej - mamy w regionie także milionerów, którzy zarobili u kogoś, czyli zostali zatrudnieni, są jak większość z nas - pracownikami.

W całej Polsce z roku na rok milionerów przybywa i w ubiegłym roku dochód przekraczający milion złotych wpisało do swoich rocznych deklaracji PIT ponad 19,5 tys. podatników. Według obliczeń w Polsce jeden milioner przypada na 1000 podatników. Jeszcze pięć - siedem lat temu na jednego milionera przypadało ponad 1900 podatników.

Wniosek? Polska się bogaci. I całe szczęście. Bo choć pieniądze szczęścia nie dają, to kufereczek stóweczek...

Bogna Skarul

Bogna Skarul

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.