Mamy coraz więcej milionerów w regionie

Czytaj dalej
Bogna Skarul

Mamy coraz więcej milionerów w regionie

Bogna Skarul

W zachodniopomorskim mamy 751 osób, które w 2016 r. zarobiły ponad milion złotych. To zaledwie 0 5 proc. więcej niż rok wcześniej.

To stosunkowo słaby wynik, bo w województwie mazowieckim liczba milionerów wzrosła w ostatnim roku o 19 proc. I naturalnie najwięcej, bo prawie 5 tys. milionerów mieszka w Warszawie.

Kolejnymi miastami z dużą liczbą osób o dochodzie wyższym niż milion złotych są Kraków i Poznań. Natomiast w województwie zachodniopomorskim od 2015 roku przybyło 32 milionerów.

W tej chwili mamy ich 751 i oczywiście najwięcej jest ich w Szczecinie, bo aż 313 (w ubiegłym roku było ich 233).

Drugie miasto w województwie, gdzie w ubiegłym roku najwięcej osób osiągnęło dochód powyżej miliona złotych, to Koszalin (64), kolejnymi są Kołobrzeg (41), Stargard (37) i Goleniów (30).

Milionerzy z zachodniopomorskiego uzyskują swoje dochody przede wszystkim z działalności gospodarczej. Nie oznacza to wcale, że nie ma milionerów z tzw. świata pracy. Są, ale stanowią margines.

W całym województwie jest ich 15, naturalnie najwięcej w Szczecinie (9). I to właśnie szczecinianin ze świata pracy osiągnął największy dochód – 1,7 mln zł.

Milionerzy swoje majątki powiększają także choćby przez sprzedaż nieruchomości. Ale takich milionerów mamy tylko czterech. Za to mamy aż 30 mieszkańców województwa (wzrost o 20 proc. w stosunku do 2015 roku), którzy w 2016 roku mieli wyższy niż milion złotych dochód z kapitału. Najwięcej, bo ponad 25,6 mln zł dochodu z kapitału uzyskał mieszkaniec Kołobrzegu.

Milionerzy są w Szczecinie

Najwięcej, bo ponad 35,5 miliona złotych w 2016 roku dochodu uzyskał przedsiębiorca z Kołobrzegu. Ale najwięcej milionerów jest w Szczecinie.

W sumie właśnie ze sprzedaży papierów wartościowych w województwie zachodniopomorskim ponad 5 tysięcy podatników uzyskało dochód w wysokości ponad 195,3 mln zł i to właśnie jeden z nich zapłacił ogromny, bo wynoszący ponad 4,8 mln zł podatek.

W sumie podatek należny tylko z tytułu sprzedaży papierów wartościowych wyniósł za 2016 rok w naszym województwie ponad 35,3 mln zł.

Ale największy podatek w zachodniopomorskim, jaki został zapłacony za 2016 rok, wynosił ponad 5,58 mln zł i zapłaciła go osoba, która uzyskała dochód z działalności gospodarczej.

Podatników, którzy zostali milionerami dzięki swojej przedsiębiorczości, mamy w stosunku do 2015 roku prawie o 30 więcej. Świadczy to o rosnącej sile gospodarki województwa.

W ogóle wśród milionerów dominują przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy rozliczają się 19-proc. podatkiem liniowym. Na 751 milionerów aż 686 wzbogaciło się właśnie w ten sposób.

Działalność gospodarcza była też źródłem największego w naszym województwie dochodu, który wynosił ponad 35,5 mln zł. Uzyskał go mieszkaniec Kołobrzegu.

Komentarz: Milionerzy są wśród nas

Całe szczęście, że liczba milionerów w zachodniopomorskim rośnie, choć smuci fakt, iż w stosunku do poprzedniego roku jest ich tylko o niecałe 5 procent więcej. Warszawa bowiem może się pochwalić wzrostem prawie 20 procentowym.

Oczywiście, najwięcej najbogatszych ma pieniądze ze swojej działalności gospodarczej, czyli ze swojej przedsiębiorczości. Ale - jak wynika z danych naszej izby skarbowej - mamy w regionie także milionerów, którzy zarobili u kogoś, czyli zostali zatrudnieni, są jak większość z nas - pracownikami.

W całej Polsce z roku na rok milionerów przybywa i w ubiegłym roku dochód przekraczający milion złotych wpisało do swoich rocznych deklaracji PIT ponad 19,5 tys. podatników. Według obliczeń w Polsce jeden milioner przypada na 1000 podatników. Jeszcze pięć - siedem lat temu na jednego milionera przypadało ponad 1900 podatników.

Wniosek? Polska się bogaci. I całe szczęście. Bo choć pieniądze szczęścia nie dają, to kufereczek stóweczek...

Bogna Skarul

Bogna Skarul

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.