Majątki naszej władzy. Prezydent ma kredyt i fiata 125 p

Czytaj dalej
Mariusz Parkitny

Majątki naszej władzy. Prezydent ma kredyt i fiata 125 p

Mariusz Parkitny

Mieszkania, czasem domy , oszczędności, często kredyty. Radni Szczecina ujawnili swoje dochody i majątek z 2016 roku Prezydent Szczecina ma kredyt i fiata 125 p, a Świnoujścia inwestuje w obligacje

Zgodnie z prawem do końca kwietnia samorządowcy muszą upublicznić jak powodziło im się w poprzednim roku. Sprawdziliśmy jak im szło. Okazuje się, że powodów do narzekań mieć nie mogą.

Piotr Krzystek jako prezydent Szczecina zarobił w ubiegłym roku prawie 159 tys. zł. To prawie tysiąc zł mniej niż rok wcześniej i ponad sześć tys. zł mniej niż dwa lata temu. Ale to nie może martwić prezydenta, bo kolejne 51 tys. zł zarobił jako członek rady nadzorczej Zarządu Portów Szczecin-Świnoujście. Krzystek ma dużo wydatków, bo oszczędził na razie tylko 27 tys. zł i 2,5 tys. euro. Razem z małżonką mają do spłacenia ponad 700 tys. zł kredytów i pożyczek. Prezydent może się pochwalić posiadaniem fiata 125 p. z 1973 r, którego traktuje jak inwestycję i wycenił na ponad 10 tys. zł. Prezydent ma prawie 300-metrowy dom o wartości 1,1 mln zł oraz niewielkie mieszkanie, które właścicielem jest w szóstej części.

Domu i kredytów nie ma nie ma prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz. Woli mieszkania, których ma trzy. Żmurkiewicz jest oszczędny. Na koncie ma ponad pół miliona złotych. W papierach wartościowych ma ponad pół miliona złotych. Jako prezydent zarobił w ub.r. 159 tys. zł. Najem nieruchomości przyniósł mu 21 tys. zł, a emerytura - 60 tys. zł. 105 tys. zł zarobił na sprzedaży nieruchomości. Prezydent zasiada w dwóch radach nadzorczych (zarząd portów oraz wodociągi). Zarobił w nich ponad 62 tys. zł.

Mariusz Bagiński przewodniczący rady miasta (klub Bezpartyjni) ma opinię jednego z najzamożniejszych radnych. Co prawda na koncie zaoszczędził tylko 31 tys. zł, ale jest współwłaścicielem dwóch domów ( o powierzchni 367 m kw. oraz 426 m kw.) o łącznej wartości 2,8 mln zł. Grunty pod tymi nieruchomościami wycenił na 450 tys. zł. W ubiegłym roku zarobił ponad 400 tys. zł z działalności gospodarczej (rodzinne firmy, m.in. usługi hotelarskie i spa). Jako radny zarobił 31 tys. zł. Bagiński nie ma ruchomości wartych powyżej 10 tys. zł. Ma za to do spłaty 203 tys. zł pożyczki hipotecznej na budowę domu.

Od lat do najbardziej majętnych radnych należy Małgorzata Jacyna-Witt (niezrzeszona), prawdopodobna kandydatka na prezydetna Szczecina. Pani radna lubi powtarzać, że dzięki swojej finansowej niezależności może być prawdziwą opozycją. Pani radna zgromadziła na koncie 165 tys. zł. Ma (współwłasność małżeńska) dom i dwa mieszkania o łącznej wartości prawie 1 mln zł oraz cztery lokale użytkowe i grunt rolny warte łącznie ponad 1,4 mln zł. W swoich firmach miała ponad 1 mln zł przychodu (50 tys. zł dochodu). Przez dziesięć miesięcy zasiadania w radzie nadzorczej stoczni remontowej Gryfia zarobiła 32 tys.zł. Inne dochody to wynajem mieszkania (12 tys. zł), dieta radnej (26,8 tys. zł). Pani radna ma do spłacenia 45 tys. zł kredytu mieszkaniowego. Z ruchomości wartych ponad 10 tys. zł wymienia dwa auta (mercedes z 2011 r oraz dostawczy citroen z 2012 r.).

Skoro jesteśmy przy kandydatach na prezydenta, to postanowiliśmy sprawdzić majątek radnego Marka Duklanowskiego, który może zostać kandydatem PiS. Pan radny w marcu ubiegłym roku dostał nową pracę - jest szefem spółki Polskie Terminale SA. Zarobił w tym czasie 177 tys. zł brutto. Udało mu się odłożyć na koncie 35 tys. zł. Z żoną mają 75-metrowe mieszkanie wartym 330 tys. zł. Radny zarobił jeszcze ok. 50 tys. zł. z tytułu umowy o pracę i diety radnego. Jeździ 10-letnim autem wartym 12 tys. zł. Do spłaty ma jeszcze ok. 350 tys. zł kredytu na mieszkanie.

Radny Łukasz Tyszler z PO, to były kandydat na prezydetna miasta, z zawodu stomatolog z tytułem doktora . Ma trzy nieruchomości, w tym mieszkanie o łącznej wartości prawie 1 mln zł. Jako stomatolog miał przychód ponad 90 tys. zł, ale zanotował ponad 43 tys. zł straty. Inne dochody: umowa o pracę: 177 tys. zł, umowy zlecenia- 5,7 tys. zł, prawa autorskie 225 zł. Radny ma spore kredyty hipoteczne do spłacenia przez 30 lat (55 tys. franków i 160 tys. euro). Nie ma ruchomości powyżej 10 tys. zł.

Mariusz Parkitny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.