Majątek prokuratora już w sieci [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Maciej Czerniak

Majątek prokuratora już w sieci [infografika]

Maciej Czerniak

Aż 270 śledczych z regionu już ujawniło swoje oszczędności, domy i samochody. Dane sześciu zostały utajnione ze względów bezpieczeństwa.

Violetta Głowacka, zastępca prokuratora okręgowego w Bydgoszczy ma dom wolnostojący i mieszkanie o powierzchni 59 metrów kwadratowych. Jeździ hondą accord - rocznik 2006. Drugi z zastępców szefa bydgoskiej okręgówki, prokurator Andrzej Milewski, ma (wspólnie z żoną) dom o powierzchni 285 m, działkę ponad 600 m, a w gotówce 115 tys. zł.

Natomiast prokurator Maciej Rybszleger, zastępca prokuratora okręgowego w Toruniu, w garażu ma passata - rocznik 2003, ośmioletni motocykl Suzuki GSX650F, wart około 11,5 tys. zł, i samochód vw New Beetle, rocznik 1999. Wszystkie te pojazdy są własnością prokuratora i jego żony. Pełniąca w tej samej prokuratorze obowiązki naczelnika wydziału I śledczego Anna Gawrysiak w swoim oświadczeniu za 2015 rok zeznała, że jest współwłaścicielką mieszkania o powierzchni ponad 83 m, a na koncie (razem z mężem) zgromadziła prawie 500 tys. zł. Prokurator Gawrysiak jeździ Hondą Civic z roku 2010.

Podobne oświadczenie złożyli już prokuratorzy w całej Polsce. W regionie zeznania opublikowało w internecie około 270 śledczych z prokuratur okręgowych i rejonowych w okręgach bydgoskim, toruńskim i włocławskim.

W dokumentach prezentowanych na stronach BIP poszczególnych jednostek znajdują się informacje o majątku, czyli o nieruchomościach, gotówce i rzeczach o wartości powyżej 10 tys. zł. Oświadczenia są publikowane sukcesywnie od wiosny tego roku.

Majątek prokuratora już w sieci [infografika]
infografika mow

- Są one udostępniane od maja na stronach poszczególnych jednostek prokuratury - mówi Ewa Bielik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej. - Oświadczenia już wcześniej (zanim zaczęły być prezentowane do publicznej wiadomości - red.) były dość szczegółowe. Trzeba było wymieniać w nich na przykład kredyty i inne zobowiązania. Nie wymieniamy w nich informacji wskazujących, gdzie jest dom czy mieszkanie prokuratora.

Prokuratorzy już wcześniej musieli przekazywać swoje zeznania urzędom skarbowym, nowością są jednak przepisy, które wprowadził nowy prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

W ich świetle, każdy obywatel może teraz zapoznać się z tym, jakim majątkiem dysponuje dany prokurator.

Z początku ze strony niektórych śledczych padały stwierdzenia, że ujawnianie tak szczegółowych danych może zwyczajnie zagrozić bezpieczeństwu prokuratorów. - To jak wystawianie się przestępcom - mówił jeden ze śledczych.

Po kilku miesiącach komentarze są wyważone.

- To sprawa standardów koniecznych do spełnienia w dążeniu do transparentności życia publicznego w naszym kraju - mówi prok. Włodzimierz Marszałkowski, szef Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe. - Tu po prostu nie ma o czym dyskutować.

Nie wszyscy śledczy jednak zdecydowali się ujawnić swoje dochody i majątki. Na 52 prokuratorów z okręgu włocławskiego, 36 z Prokuratury Okręgowej i 22 z Torunia oświadczenia sześciu są w sieci niedostępne.

- W naszej prokuraturze z wnioskiem o utajnienie oświadczenia wystąpiła jedna osoba - mówi rzecznik Prokuratury w Toruniu Andrzej Kukawski.

Chodzi o prokuratora Cezarego Krauze. W okręgu włocławskim z podobnymi wnioskami wystąpili Małgorzata Kręcicka i Dorota Krzysztoforska, a w bydgoskim: Robert Błażejewski, Janusz Lewandowski i Aleksandra Ziętara. Śledczy mogą nie ujawnić swoich majątków, kiedy mogłoby to zagrozić ich bezpieczeństwu.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.