Magdalena el Ghamari: Byłam inna i budziłam zaciekawienie. Ale pozytywne

Czytaj dalej
Fot. Fot. archiwum
Grażyna Starzak

Magdalena el Ghamari: Byłam inna i budziłam zaciekawienie. Ale pozytywne

Grażyna Starzak

Moja rodzina to miks kulturowy. I - powiem nieskromnie - udany miks - mówi Magdalena El Ghamari, ekspertka do spraw bliskowschodnich, pracowniczka Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Collegium Civitas w Warszawie.

Czy u pani w domu stoi choinka?
Jak najbardziej. Uwielbiam świąteczny nastrój. Magiczną atmosferę świąt, które w Polsce mają niezwykły charakter. Odkąd pamiętam choinka zawsze była w naszym domu.

Pytam, bo jestem ciekawa, jak obchodzi się święta w rodzinie wielokulturowej, którą w pani przypadku tworzą nie tylko katolicy, ale także muzułmanie.
To prawda. Babcia jest prawosławna i pochodzi z kresów wschodnich. Pradziadek świętej pamięci był duchownym. Dziadek jest katolikiem z Warszawy. Mama jest prawosławna, zaś mój tata jest muzułmaninem sunnitą z Libii. Moja rodzina to, zatem miks kulturowy. A przy tym, powiem nieskromnie, udany miks. Bo wzajemnie się szanujemy, wspólnie obchodzimy święta. Zostałam wychowana w wierze w Boga, ale jednocześnie nikt w moim domu nie narzucał mi którejkolwiek z religii. Jak trzeba to idziemy wspólnie do cerkwi, do kościoła lub do meczetu. Wspaniale prawda? Nie ukrywam, że mam słabość do obiektów sakralnych i zawsze jak jadę w nowe miejsce, staram się odwiedzić wszystkie, znajdujące się tam obiekty. Niezależnie od tego, wyznawców, jakiej religii gromadzą. W tych świętych miejscach dziękuję Bogu m.in. za to, że dał mi wspaniałą, tak różnorodną kulturowo i wyznaniowo rodzinę. Stąd, też po części moje zainteresowania zawodowe. A wracając do pytania - w mojej rodzinie obchodzimy wszystkie święta, pokazując w ten sposób, że szanujemy różnorodność, kulturę oraz religię.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.