Norbert Ziętal

Ma być o wiele łatwiej ścigać kierowców źle parkujących samochody

Takie parkowanie najczęściej wynika z wygodnictwa i bezmyślności. Winny jest również brak wystraczającej ilości miejsc parkingowych w miastach. Fot. Archiwum Takie parkowanie najczęściej wynika z wygodnictwa i bezmyślności. Winny jest również brak wystraczającej ilości miejsc parkingowych w miastach.
Norbert Ziętal

Po niedawnej zmianie Kodeksu wykroczeń oraz Prawa o ruchu drogowym łatwiej będzie karać kierowców, którzy parkują swoje samochody w niedozwolonych miejscach. Jednak wystrzegajmy się wymierza sprawiedliwości na własną rękę, np. samodzielnie publikując zdjęcia w Internecie.

Każdy może zrobić zdjęcie źle zaparkowanego samochodu, aparatem lub telefonem komórkowym. Później może je w dowolny sposób przekazać straży miejskiej lub policji, choćby wysyłając pocztą elektroniczną.

Jednak jeszcze do niedawna taka fotografia była niewystarczające. Funkcjonariusz mógł ukarać kierowcę za nieprawidłowe parkowanie jeżeli osobiście, na miejscu zdarzenia, stwierdził ten fakt.

Dlaczego nie można tego było zrobić z „automatu”? M.in. z powodu obaw o możliwość komputerowych przeróbek zdjęcia. Sprawa trafiała do sądu, a osoba robiąca zdjecie musiała zeznawać jako świadek. Teraz jednak ma być łatwiej, a służby będą mogły wystawić mandat na podstawie fotografii przesłanej przez prywatną osobę.

W dalszej części artykułu:

 • czy policja otrzymuje dużo takich zdjęć?
 • co z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa?
 • jakie sygnały są najczęściej zgłaszane? 
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.