Los zetknął ich w Bydgoszczy w przełomowych styczniowych dniach 1920 roku. Jakie były dalsze losy Wolffa, Maciaszka, Butlera i innych?

Czytaj dalej
Fot. Ze zbiorów APB
Krzysztof Błażejewski

Los zetknął ich w Bydgoszczy w przełomowych styczniowych dniach 1920 roku. Jakie były dalsze losy Wolffa, Maciaszka, Butlera i innych?

Krzysztof Błażejewski

Dwa najważniejsze dni dla Bydgoszczy sto lat temu to 20 i 22 stycznia 1920. W pierwszy z tych dni do miasta weszły pierwsze oddziały wojska polskiego, w drugi - oficjalnie Bydgoszcz została przyłączona do Polski.

Kluczowymi chwilami dla powrotu Bydgoszczy do Polski przed stu laty było podpisanie 19 stycznia wieczorem umowy o przekazaniu miasta polskim władzom administracyjnym, wkroczenie wojsk polskich następnego dnia i uroczyste przejęcie miasta przez Rzeczpospolitą, do którego doszło 22 stycznia.

Cztery ważne dni

Bohaterami pierwszego z tych wydarzeń byli ostatni niemiecki burmistrz Bydgoszczy, Hugo Wolff i pierwszy polski prezydent miasta, Jan Maciaszek. "Patronował" temu wydarzeniu Melchior Wierzbicki, prezes Polskiej Rady Ludowej na miasto Bydgoszcz i obwód nadnotecki.

Następnego dnia pierwszym oddziałem wojska polskiego, witanym z wielkim uniesieniem, był oddział saperów pod dowództwem ppłk. Witolda Butlera, który został później mianowany pierwszym polskim komendantem miasta. Główne siły w postaci 6 pułku strzelców wielkopolskich dotarły do Bydgoszczy w samo południe, a dowodził nimi mjr Bernard Śliwiński, jeden z bohaterów powstania wielkopolskiego.

Pierwszym oddziałem wojska polskiego, witanym z wielkim uniesieniem, był oddział saperów pod dowództwem ppłk. Witolda Butlera.

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • w jakich okolicznościach nastąpiło oficjalne przyłączenie Bydgoszczy do Polski
 • jak potoczyły się losy bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Bydgoszczy
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.