Łódzki rynek mieszkaniowy stale się rozwija. Rosną ceny mieszkań, ale popyt nie maleje

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Marcin Bereszczynski

Łódzki rynek mieszkaniowy stale się rozwija. Rosną ceny mieszkań, ale popyt nie maleje

Marcin Bereszczynski

Prawie połowa łodzian decyduje się na mieszkanie trzypokojowe. Najczęściej wybierane są mieszkania od 41 do 50 mkw. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzone przez firmę Profbud we współpracy z Instytutem Badawczym IPC. Chociaż ceny nieruchomości rosną, to popyt nie maleje.

Osoby samotne i młode małżeństwa z dziećmi wybierają mieszkania blisko centrum, ale jednocześnie w niewielkiej odległości od miejsca pracy. Młode małżeństwa poszukują mieszkań blisko placówek edukacyjnych, placów zabaw i miejsc związanych z rekreacją. W grupie osób w wieku od 35 do 44 lat kluczowa jest dobra komunikacja, aby mieć korzystny dojazd do każdej częśći miasta. Osoby starsze stawiają na cichą i spokojną okolicę, dostęp do terenów zielonych, bezpieczeństwo i dobrą komunikacja z resztą miasta. Preferencje mieszkaniowe wśród łodzian były sprawdzane w kwietniu na podstawie ankiet, na próbie 700 osób.

Z badań wynika, że łodzianie wybierają mieszkania trzypokojowe. Takie lokale wskazała grupa 44,7 proc. ankietowanych. Co czwarta osoba wybierała mieszkanie dwupokojowe (24,4 proc.). Mieszkania trzypokojowe wybierane są częściej przez osoby do 44 roku życia. Takie lokal wybrało 50,6 proc. osób poniżej 35 lat i 50 proc. osób w wieku od 35 do 44 lat. Młodsi łodzianie interesują się mniejszymi mieszkaniami.

Łodzianie najczęściej wybierają mieszkania o powierzchni od 40 do 70 mkw. co czwarty ankietowany bierze pod uwagę zakup mieszkania o powierzchni od 41 do 50 mkw. Co piąty wskazywał powierzchnię od 51 do 60 mkw. Co szósty badany wybrałby zakup mieszkania o wielkości od 61 do 70 mkw.

Mieszkańcy Łodzi niechętnie zmieniają dzielnicę, w której mieszkają. Z badań wynika, że są przywiązani do swojej okolicy. Co ciekawe, łodzianie nie wskazują jednej, ulubionej dzielnicy. Ich preferencje rozkładają się po równo. Ankietowani wskazywali, że chcieliby zamieszkań na Polesiu (18 proc.), na Bałutach (17 proc.), na Widzewie (16 proc.), natomiast w Śródmieściu (15 proc.). Najważniejszymi kryteriami przy wyborze mieszkania są spokój i cisza (tak wskazało 39,5 proc. respondentów), dobra komunikacja z resztą miasta (34,5 proc.) i atrakcyjność dzielnicy (38,3 proc.). Łodzianie, którzy chcą mieszkać na Polesiu wskazują, że najbardziej cenią spokój i ciszę.

Zainteresowani zamieszkaniem na Górnej również wskazują ten aspekt, ale dla nich atutem jest urok tej dzielnicy i dobra komunikacja. Łodzianie, którzy wskazali Śródmieście jako najatrakcyjniejsze miejsce do zamieszkania, podkreślili bliskość do centrum i placówek edukacyjnych. Ważne w tej dzielnicy są dla nich parki miejskie, bliskość Uniwersytetu Łódzkiego, czy dworca Łódź Fabryczna. Większość badanych przyznaje, że Łódź staje się coraz bardziej atrakcyjnym miastem do zamieszkania. Tak stwierdziła ponad połowa respondentów i były to przeważnie kobiety.

Portal tabelaofert.pl analizuje medianę cen mieszkań w Łodzi. W maju wyniosła ona 285.403 zł. W stosunku do kwietnia cena skoczyła o 1,66 proc. W skali roku mieszkania podrożały o 12,08 proc. Najbardziej zdrożały mieszkania na Polesiu (o 21,6 proc.) i Bałutach (16,17 proc.). Przez rok spadła cena mieszkań w Śródmieściu o 5,03 proc. Stawki transakcyjne w Łodzi kształtują się na poziomie 4 tys. zł za 1 mkw. Cena nowych mieszkań to średnio 4,8 tys. zł za 1 mkw.

Jak obliczyli miłośnicy budownictwa z portalu SkyscraperCity, przy inwestycjach mieszkaniowych pracuje 49 żurawi na 33 placach budowy. Gdyby doliczyć żurawie pracujące przy budowie biurowców, to jest ich łącznie 64. Eksperci portalu rynekpierwotny.pl wskazują, że na łódzkim rynku mieszkaniowym panuje względna równowaga pomiędzy popytem, a podażą. Podąża za tym stabilizacja cen, które ulegają nieznacznym wahaniom.

Ceny mieszkań w Łodzi należą do najniższych w kraju. Przeciętnie za 1 mkw. trzeba zapłacić połowę tego, co w Warszawie. Średnia cena ofertowa nowych mieszkań w Łodzi ustabilizowała się na poziomie około 4,8 tys. zł. Z drugiej strony portal tabelaofert. pl pokazuje, że mediana cen transakcyjnych w Łodzi skoczyła w ciągu roku o 12,08 proc. Z danych za maj wynika, że mediana ceny mieszkania w Łodzi wynosi 285.403 zł. Pół roku temu była niższa o 10 tys. zł. W maju zeszłego roku była to kwota 252.531 zł.

Analitycy portalu bankier.pl zauważają, że najbardziej zdrożały w Łodzi mieszkania o powierzchni od 70 do 80 mkw. Cena wzrosła o 20 proc. i sięgnęła 4.428,27 zł za 1 mkw. Na drugim biegunie są mieszkania od 40 do 60 mkw., które zdrożały o 3-4 proc. i nie przekraczają 3,9 tys. zł za 1 mkw.

Zatrważające dane przedstawia portal dom.money.pl, który prezentuje ceny mieszkań na rynku wtórnym. W czerwcu stawka za 1 mkw. osiągnęła aż 4.931,46 zł. Rok wcześniej była to kwota 4.390,38 zł. Mateusz Gawin z bankier.pl prognozuje, że wzrosty mogą ograniczyć popyt na rynku i ostatecznie, przyczynić się do spadku cen, ale nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku.

Marcin Bereszczynski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.