Oskar Masternak

Lobbing, korupcja czy zwykła inwestycja - jak to było z rozbudową CHR Galaxy?

Piętnaście lat temu otwarto największe centrum handlowe w Szczecinie. Od tego czasu zmieniło się praktycznie wszystko: władze, radni oraz wygląd Gal Piętnaście lat temu otwarto największe centrum handlowe w Szczecinie. Od tego czasu zmieniło się praktycznie wszystko: władze, radni oraz wygląd Galaxy
Oskar Masternak

W przedwyborczej gorączce pojawił się wątek rozbudowy centrum handlowego znajdującego się przy al. Wyzwolenia. Jedni mówią o korupcji, a inni o zwykłej rozmowie i lobbingu. Sprawdzamy, jak prezentuje się sprawa rozbudowy w oficjalnych dokumentach.

Pierwsi klienci zrobili zakupy lub poszli do kina w CHR Galaxy w 2003 roku. Od tego czasu zmieniło się praktycznie wszystko. Zmienił się prezydent, zmienili się radni oraz zmieniło się samo centrum, które od ubiegłego roku ma zupełnie inną elewację oraz jest rozbudowane o nową część. Właśnie o tę nową powierzchnie chodzi.

Handlowy moloch rozrósł się w miejsce znanego w Szczecinie hotelu Neptun. Stało się to dzięki pozwoleniu szczecińskich radnych na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Zagłosowali za tym w 2013 roku. Przenieśmy się w czasie i zobaczmy, jak wyglądała dyskusja na ten temat.

Prolog

W marcu 2011 roku wszyscy pracownicy działającego od 1984 roku przy ulicy Matejki hotelu Neptun otrzymali wypowiedzenie. Trzy miesiące później budynek opustoszał, a w grudniu nie było już po nim śladu.

Od początku było wiadomo jaki jest cel rozbiórki, bowiem właścicielem terenu została spółka Echo Investment (właściciel CHR Galaxy) kupiła tę nieruchomość od Orbisu aby powiększyć centrum.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Oskar Masternak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.