Agata Pustułka

Leków ciągle brak, ale od poniedziałku będzie infolinia dla pacjentów

Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że systematycznie do aptek będą trafiały brakujące leki Fot. 123RF Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że systematycznie do aptek będą trafiały brakujące leki
Agata Pustułka

Kryzys lekowy w Polsce narastał od kilku miesięcy. Braki leków, nawet podstawowych, występują w całej Europie. Brakuje leków na nadciśnienie, tarczycę, cukrzycę, alergie. Zaczyna brakować leków onkologicznych. Problem dotyczycy całej Europy, bo w Chinach splajtowały fabryki, produkujące substancje czynne do leków, od których uzależniono polską produkcję leków. Czy leki wrócą do aptek?

Ministerstwo Zdrowia wydało właśnie komunikat dotyczący braków popularnych leków w aptekach. Jak czytamy w piśmie, resort wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podjął interwencje, które już „skutkują wznowieniem dostępu do tych leków”. Tak jest miedzy innymi w przypadku leku Euthyrox (na tarczycę). Z przeprowadzonej analizy wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox na dzień 10 lipca br. wynoszą u producenta: 123 tys. 351 opakowań, w hurtowniach: 958 tys. 650 opakowań, w aptekach: 806 tys. 257 opakowań . Aby ułatwić pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy NFZ i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku, 15 lipca, udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590.Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.