Lekarze rezydenci ze Szczecina masowo złożyli wypowiedzenia. Chcą pracować bez nadgodzin

Czytaj dalej
Anna Folkman

Lekarze rezydenci ze Szczecina masowo złożyli wypowiedzenia. Chcą pracować bez nadgodzin

Anna Folkman

Około 170 lekarzy rezydentów ze szpitala przy ul. Unii Lubelskiej i z ul. Arkońskiej złożyło wypowiedzenia umów. Chcą pracować zgodnie z kodeksem pracy.

- Lekarze rezydenci z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 oraz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego zdecydowali się walczyć o prawo do pracy w wymiarze 48 godzin tygodniowo, zgodnie z kodeksem pracy - mówi Michał Bulsa, wiceprzewodniczący Koła Młodego Lekarza ORL w Szczecinie oraz wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. - Obecnie są oni pozbawieni prawa do takiej decyzji z powodu posiadania odrębnej umowy cywilnoprawnej na pełnienie dyżurów medycznych. Jest to rozwiązanie wątpliwe prawnie i sprzeczne z kodeksem pracy. Zgodnie z kodeksem pracy nie można posiadać jednoczasowo umowy o pracę i umowy zlecenia na pełnienie tych samych czynności medycznych.

Jak się okazuje, po wielu tygodniach rozmów nie doszło do porozumienia pomiędzy lekarzami rezydentami a dyrekcjami szpitali.

- W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej umowy zleceń na dyżury medyczne wypowiedziało 150 lekarzy rezydentów, co stanowi zdecydowaną większość oraz w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym wszyscy lekarze zatrudnieni przy ulicy Arkońskiej - czyli 35 lekarzy rezydentów - dodaje Bulsa. - W części SPWSZ w Zdunowie lekarze rezydenci pełnią dyżury z etatu. Mamy nadzieję, że dojdzie do porozumienia, z którego oprócz lekarzy i dyrekcji będą zadowoleni pacjenci. To oni są najważniejsi dla lekarzy. Pacjent chce być leczony przez wypoczętego i nieprzepracowanego lekarza. Przepracowanie stanowi zagrożenie dla pacjentów i lekarzy. Mamy nadzieję, że wzorem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach uda się wypracować kompromis korzystny dla obu stron. Wzorem wspomnianego szpitala trzeba postawić na jakość leczenia a nie liczbę przepracowanych godzin.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.