Łasztownia w Szczecinie w 251 wizjach

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Wołosz
Bogna Skarul

Łasztownia w Szczecinie w 251 wizjach

Bogna Skarul

Czy jest wśród nich zwycięska wizja serca miasta? Rozstrzygnięcie w październiku.

Aż 198 zgłoszeń do konkursu na wizję zagospodarowania Łasztowni złożyli do wczoraj do godziny 15 architekci i urbaniści i to nie tylko ze Szczecina i nie tylko z Polski. Pojawiły się również propozycje z biur architektonicznych z Danii, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii, Litwy.

150 tys. zł to główna nagroda jaką zdobędzie biuro architektoniczno -urbanistyczne w konkursie na wizję 200 hektarów Łasztowni

- Postanowiliśmy, że konkurs na wizję zagospodarowania 200 hektarów na Łasztowni będzie projektem międzynarodowym z różnych względów - tłumaczy Artur Ratuszyński, rzecznik prasowy konkursu. - Ostatnie parę lat pokazało, że Szczecin jest głodny dobrej architektury, czego dowodem są międzynarodowe nagrody dla Filharmonii i Muzeum Przełomów. W obu tych przypadkach na architekturę tych miejsc organizowane były międzynarodowe konkursy. One pokazały nową drogę, którą może iść miasto. Doszliśmy też do wniosku, że właśnie konkurs to świetna okazja, aby spojrzeć na Łasztownię trochę szerzej, bardziej europejsko. Zależało nam na tym, aby naszą ofertę przesłać do jak największej rzeszy fachowców, bo tylko w ten sposób możemy dowiedzieć się jak różne, na te 200 hektarów w środku Szczecina, mogą być wizje. Poza tym miasto chce, aby nową Łasztownię jak najbardziej zintegrować z resztą miasta i aby były to tereny atrakcyjnie zaprojektowane zgodnie z najwyższymi standardami urbanistycznymi.

Ratuszyński podkreśla, że ten rozstrzygany właśnie konkurs na Łasztownię o tyle jest istotny dla miasta, bo nakreśli nowe trendy w myśleniu o architekturze i urbanistyce Szczecina na kolejne lata, czy dekady.

- Bo pełną wizję, jaką wybierze komisja konkursowa, będziemy mogli zobaczyć gdzieś za 20 lat - dodaje Ratuszyński.

Zgodnie z harmonogramem konkursu wczoraj do godziny 15 przyjmowane były wnioski o dopuszczenie do konkursu. Komisja konkursowa zweryfikuje je do 10 kwietnia.

- Chodzi o to, aby w przedsięwzięciu wzięli udział rzeczywiście fachowcy - podkreśla rzecznik prasowy. Dodaje przy tym, że już od jakiegoś czasu architekci i urbaniści dysponują planami, mapami, strategią rozwoju miasta, które to dokumenty mają pomóc im w opracowywaniu wizji na Łasztownię.

Bo termin na składanie prac konkursowych mija 20 września o godzinie 15, a rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszenie wyników , otwarcie wystawy pokonkursowej a także dyskusja na temat projektów zaplanowana jest na październik 2017 roku.

- Ten konkurs jest ogłaszany według standardów Stowarzyszenia Architektów Polskich - podkreśla Ratuszyński i dodaje, że wybrana przez międzynarodową komisję konkursową najlepsza wizja na Łasztownię ma szansę na 150 tys. zł nagrody. Nagrody za kolejne miejsca to 75 tys. zł za II miejsce i 50 tys. zł za III. Konkurs przewiduje też 6 wyróżnień po 25 tys. zł.

Bogna Skarul

Zajmuję sie takimi tematami jak gospodarka morska, biznes, inwestycje, ale też pogoda. Ale tak naprawdę to piszę to co jest akurat tematem dnia. Jak zreszta większość dziennikarzy w regionalnych gazetach i portalach. Przyznam się jednak do tego, że moim ulubionym pytaniem i pytaniem jakie najczęściej zadaję jest "dlaczego". Bo interesuje mnie motywacja, powiązania, co z czego wynika i dlaczego ludzie tak a nie inaczej postępują.    

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.