Lampy solarne i hybrydowe, którymi szczyci się gmina Dobra. A one nie świecą

Czytaj dalej
Fot. mojebezrzecze.pl
Marek Jaszczyński

Lampy solarne i hybrydowe, którymi szczyci się gmina Dobra. A one nie świecą

Marek Jaszczyński

Solarne lampy albo nie świecą, albo świecą zbyt krótko. Efekt? Egipskie ciemności w gminie.

"Jest zima to musi być zimno" - to jeden z cytatów z kultowej komedii "Miś". Mieszkańcy gminy Dobra mogą powiedzieć: "Jest zima to musi być ciemno". Chociaż nie jest im w tym przypadku do śmiechu.

Mieszkańcy narzekają na lampy uliczne, które nie świecą. Lampy solarne i hybrydowe, którymi szczyci się gmina, nie działają albo świecą zaledwie przez kilka godzin.

Okazuje się, że konieczne byłyby cztery słoneczne dni, żeby doszło do pełnego naładowania lamp, a co za tym idzie skutecznego działania.

Problem nie jest jednostkowy, bo w 11 miejscowościach gminy jest 460 lamp solarnych i hybrydowo-solarnych (zasilanych energią słoneczną i wiatrową).

- Od dłuższego czasu przyglądam się funkcjonowaniu lamp solarnych/hybrydowych w naszej gminie, a przede wszystkim w Bezrzeczu, gdzie mieszkam i gdzie najłatwiej mi zaobserwować, jak one funkcjonują. Zawsze w okresie jesienno-zimowym mamy problem z oświetleniem naszych ulic. Lampy działają czasami nawet tylko 2,5 godziny. O godzinie 17 zaczynają świecić, a już po godz. 19 gasną - mówi Katarzyna Ciurzyńska, radna Rady Gminy Dobra. - Dla mnie jako mieszkanki niezrozumiałe jest to, że pani wójt doskonale zdaje sobie sprawę z niepoprawnego funkcjonowania lamp i z ich nieprzystosowania do lokalnych warunków klimatyczno-pogodowych, a nadal daje przyzwolenie na montaż kolejnych. My nie chcemy zakłóceń. My chcemy działających lamp. Jak skomentował jeden z moich znajomych, wyjaśnienie w stylu „sorry, taki mamy klimat” jest nie na miejscu.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Jaszczyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.