Łącznik zwiadowca w okręgu wileńskim. Pseudonim Wicuś

Czytaj dalej
Szymon Kozica

Łącznik zwiadowca w okręgu wileńskim. Pseudonim Wicuś

Szymon Kozica

– 17 września wkroczyli Rosjanie. Płaszcze takie długie, szynele. Nawet u nas na podwórku się zatrzymali – opowiada Wacław Bogucewicz z Zielonej Góry, który pochodzi z Wileńszczyzny

Ciekawa historia wiąże się z miejscowością Podbrodzie na Wileńszczyźnie. W 1919 roku na stacji kolejowej zatrzymał się tu Józef Piłsudski, będąc w podróży do rodzinnego dworku w położonym nieopodal Zułowie. Korzystając z okazji, mieszkańcy poprosili, by wszechwładny marszałek nadał Podbrodziu prawa miejskie. Zgodził się.

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Kozica

Z „Gazetą Lubuską” jestem związany od lipca 2000 roku - wtedy przyszedłem na praktyki do Działu Sportowego. Pracuję w redakcji w Zielonej Górze. Interesuję się sportem, ze szczególnym uwzględnieniem lekkiej atletyki i żużla, a także tym, co dzieje się w Zielonej Górze. Uwielbiam żywe lekcje historii, czyli wspomnienia Czytelników pochodzących z Kresów i nie tylko z Kresów. Czas wolny chętnie spędzam z książką w ręku. Moim ulubionym autorem jest Gabriel García Márquez, który o sobie mówił tak: „W gruncie rzeczy nie jestem ani nie będę nikim więcej niż jednym z szesnaściorga dzieci telegrafisty z Aracataki”.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.