Laboratorium Marzeń, czyli wszystko dla rodzin wcześniaków

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Żbikowska

Laboratorium Marzeń, czyli wszystko dla rodzin wcześniaków

Marta Żbikowska

Staś najpierw zaskoczył swoich rodziców. Na świat przyszedł niespodziewanie 10 lutego 2016 roku, w 25 tygodniu ciąży. Przeżył, choć jego szanse nie były duże. Swoją walecznością zadziwił lekarzy. Dzisiaj jego postępy robią wrażenie na rehabilitantach. W sobotę Staś wybiera się na imprezę. To balik przebierańców zorganizowany przez powstającą właśnie w Poznaniu fundację Laboratorium Marzeń, pomagającą rodzinom wcześniaków.

Pomysł założenia fundacji oferującej kompleksową pomoc dzieciom urodzonym przedwcześnie oraz ich rodzinom to wspólna inicjatywa kilku osób. Jedną z nich jest Joanna Żółkiewska, psycholog i mama Stasia.

- Gdy urodził się Staś, pierwsze dwa miesiące to był dramat - wspomina pani Joanna. - Nasz synek był malutki, ważył 850 gramów, mierzył 39 centymetrów. Przez pierwsze dwa tygodnie miał jeszcze zrośnięte powieki. Walka o jego życie trwała 117 dni. Tyle czasu spędziliśmy w szpitalu.

Te 117 dni to okres strachu o życie, oswajania się z nową sytuacją. To również czas na pożegnanie dotychczasowej wizji życia.

- To swoista żałoba - mówi Joanna Żółkiewska.

- Rodzice spodziewający się dziecka nie zakładają takiego scenariusza. Wyobrażają sobie, co ich syn czy córka będą robić w przyszłości, planują, do jakiej pójdzie szkoły, może na studia? Z takimi marzeniami trzeba się rozstać i nie jest to łatwa droga.

Gdy rodzi się wcześniak, najpierw zaczyna się walka o życie. Dramatyczna, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, skrajnych emocji, wymagająca ogromnej siły i pokory.

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in. z jakimi problemami borykają się rodzice wcześniaków, a także dowiesz się, jak ma im pomóc Laboratorium Marzeń.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Żbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.