Dla niektórych jest dziewczynką postrzeloną przez talibów, dla innych - symbolem walki o swoje prawa - „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie”. Niezwykły spektakl Teatru Współczesnego otwiera szczecińską scenę na młodzież. Jak? Na to pytanie...
Bardziej niż powietrza, głodu, ognia i wojny, smoka, innowierców, socjalistów etc. Kraków zawsze obawiał się największego z możliwych niebezpieczeństw: ZGORSZENIA, osobliwie przez epatowanie nagością. Zagrożenie musiało być realne, skoro już w...
Pamięta pan, jak Czerwone Gitary śpiewały przed laty piosenkę o składaniu sobie życzeń? Tych świątecznych, co to „Niebo - ziemi, niebu - ziemia, Wszyscy - Wszystkim ślą życzenia”? A my dziś jesteśmy tak zasypywani propagandą sukcesu, że nawet...
Z Barbarą Kingą Majewską, wokalistką, publicystką i pedagogiem rozmawiamy o projekcie "Taratil id al-milad", czyli polskich kolędach w języku arabskim, zrealizowanym razem z pianistą Marcinem Maseckim.
Najbardziej rozchwytywany polski przedmiot na światowym rynku kolekcjonerskim to PRL-owskie figurki postaci z „Gwiezdnych wojen”. Były z gumy albo wanienki dla niemowląt. Rozmowa z Jakubem Burzyńskim, kontratenorem i kolekcjonerem o fenomenie...
11 listopada będziemy świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się wiele wydarzeń nie tylko oficjalnych, ale także rozrywkowych.
100-lecie odzyskania niepodległości to dobra okazja, żeby mieszkańcy Szczecina mogli się spotkać i wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne, ale nie tylko patriotyczne. Po prostu kojarzące się z polską tradycją.
Na temat Lady Pank krążyły całe legendy. Kiedyś Janusz Panasewicz powiedział, że przylgnęła do was łatka skandalistów... - Przylgnęła i tak jest. Takich rzeczy się nie zmieni - mówi Jan Borysewicz, lider grupy Lady Pank.
W polityce ważniejsze jest to, co ludzie mają w głowach, niż to, co jest prawdą. A w głowach mają to, że Kaczyński jest obrońcą Polski prześladowanej przez podły świat - mówi prof. Stefan Chwin, pisarz i historyk literatury.
W miejscu gdzie obecnie powstaje nowoczesne osiedle mieszkaniowe, już kilka tysięcy lat temu mieszkali ludzie. Świadczą o tym znaleziska wydobyte przez archeologa-regionalistę.
- Kiedy kilka lat temu ktoś powiedziałby mi, że będę jeszcze chodzić po wybiegach mody, uczestniczyć w sesjach fotograficznych, występować w kampanii reklamowej bielizny, kazałabym mu mocno stuknąć się w czoło - śmieje się pani Małgorzata. - Tak...
Kiedy przyszły pierwsze sukcesy, mogła dać się uwieść złudnym urokom show-biznesu. Tak się jednak nie stało, bo miała u boku kochającego męża, a potem też dwie córki. Jej małżeństwo trwało aż 38 lat - i skończyło się niespodziewanie w 2016 roku
Magdalena Różczka właśnie pojawia się na dużym ekranie w filmie „Serce nie sługa”. A nam opowiada o tym, jak łączy aktorską karierę z działalnością charytatywną.
Jej książki, choć w zasobach biblioteki każdy tytuł jest w co najmniej kilku egzemplarzach, w domach czytelników są praktycznie cały czas. Katarzyna Bonda, jedna z ulubionych autorek mieszkańców Sianowa, odwiedziła Centrum Kultury i Bibliotekę...
Za młodu była gimnastyczką, nie udało jej się jednak wystąpić na olimpiadzie. Przerzuciła się na taniec i śpiew. Dzięki musicalowi „Metro” stała się gwiazdą. O mały włos a zniszczyłaby sobie karierę nieudanym teledyskiem. Teraz jest już...
Paweł Domagała ,,Gołecki”, muzyk. Pochodzi z Koniny (gmina Niedźwiedź). Do tej pory wydał cztery płyty oraz nagrał kilkanaście teledysków. Na swoim koncie posiada niezliczoną ilość koncertów. Jego piosenki można usłyszeć na antenach śląskich...
Robienie ze Zbigniewa Herberta patrona nacjonalistycznej części prawicy jest zupełnym nieporozumieniem. Nacjonalizm, antysemityzm czy ksenofobia to postawy zasadniczo mu obce. W książce cytuję na przykład jego stwierdzenia, że ideał państwa...
W piątek ogłoszono wyniki konkursu na projekt nowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w rejonie ul. M. Dąbrowskiej i J. Iwaszkiewicza. Wygrali młodzi architekci ze Szczecina. Zaproponowali prostą, współczesną architekturę.
Ma zaledwie 25 lat, a już dorobiła się dwóch Złotych Płyt, prowadzi własny biznes i zebrała trzysta tysięcy fanów na Facebooku. Przy okazji premiery nowego albumu Honoraty Skarbek - „Sunset” - piosenkarka opowiada nam o swej drodze do sukcesu.
Trzy lata temu Paweł Pawlikowski zdobył Oscara za „Idę” w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. W tym roku za „Zimną wojnę” otrzymał nagrodę za reżyserię. Oba filmy zyskały uznanie krytyki i widzów. Za co go cenią i jedni i drudzy?
Od dawna w Polsce nikt nie zrobił filmu o uchodźcach, który wzruszyłby tak silnie i odebrał głos hejterom. - To potrzebna akcja, która uczy nas rozumieć drugiego - mówi psycholog Magdalena Widłak-Langer.
Księgarnia internetowa Bonito działa od 12 lat. Biznes, który narodził się w Krakowie, dziś zajmuje się dostarczaniem książek do czytelników w całej Polsce. Rozmawiamy z jednym z jego założycieli - Wojciechem Mazią.
Radni z komisji ds. kultury złożyli wniosek do prezydenta o zwiększenie dotacji dla Teatru Lalek Pleciuga.
Ponad dwie godziny trwało spotkanie rodziców z włodarzami gminy Stargard, zorganizowane w sali grzędzickiej szkoły.
Wydaje mi się, że tak jak w polityce, tak i w muzyce mamy okres przejściowy, okres poszukiwania. I w końcu to się musi wyjaśnić. To, co mamy, to nie jest to, co będziemy mieli - mówi Michał Urbaniak.
Blisko 400 dzieł sztuki będzie można zobaczyć na wystawie „Biedermeier”, prezentowanej w Muzeum Narodowym w Szczecinie, w tym dzieła związane z Pomorzem Zachodnim.
Starsi widzowie do dzisiaj zachwycają się serialem „Ja, Klaudiusz” o początkach Cesarstwa Rzymskiego. Z polskich produkcji chętnie oglądane są „Przygody pana Michała” czy „Przyłbice i kaptury”.
Piotr Rogucki jest frontmanem grupy Coma, ale w filmie „Gotowi na wszystko” gra... perkusistę. Komedia opowiada o losach fikcyjnego zespołu Exterminator, wracającego po latach na scenę.
Możemy być dumni ze szczecińskich twórców i animatorów kultury za ich działalność. Wielu przywiozło do Szczecina nagrody za swoje osiągnięcia i to nagrody prestiżowe.
Joanna Weryńska, dziennikarka z Krakowa, jako pierwsza zobaczyła na Key West, w willi Ernesta Hemingwaya, malutką sztuczną choinkę, przy której sławny pisarz spędził, w szpitalu, swoje ostatnie Boże Narodzenie. Przez 56 lat przechowywała ją...
Do Stargardu tym razem, przywędrowała ekspozycja o życiu i twórczości Stanisława Vincenza. Pochodzący z rodziny przemysłowców pisarz był też działaczem społecznym i twórcą kultury.
Kino nie może być jak witamina C, która nikomu nie szkodzi. Musi szarpnąć po nerwach i po świadomości - mówił po latach Cezary Pazura, odpierając zarzuty krytyków filmu. 25 lat „Psów”. Dobre kino się nie starzeje.
Wszystkie teksty pisane dla Lady Pank musiałem zaakceptować. Porozmawiać z autorem o piosence. To był proces, który pozwalał mi polubić każdy tekst - mówi Janusz Panasewicz.
- Tylko mnie się nie udało. Wstyd dla rodziny... - żartowała Ewa Curie, młodsza córka polskiej noblistki.
Ulica Stanisława Staszewskiego w Pabianicach prawdopodobnie zmieni patrona. Wojewoda łódzki wysłał list do Rady Miasta w Pabianicach. Sprawę zbada IPN
Andrzej Piaseczny prezentuje nową płytę „O mnie, o tobie, o nas”. Nam mówi o „The Voice of Poland”, miłości, łzach i o Ani Dąbrowskiej.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.