Jolanta Zielazna

Kujawsko-Pomorskie: wydatki z 500+ pod kontrolą [infografika]

W Kujawsko-Pomorskiem pracownicy bacznie przypatrują się niektórym wydatkom z 500 zł na dziecko. Fot. Dawid Łukasik W Kujawsko-Pomorskiem pracownicy bacznie przypatrują się niektórym wydatkom z 500 zł na dziecko.
Jolanta Zielazna

W Nakle jedna rodzina nie dostanie do ręki pieniędzy z 500+, ale pomoc rzeczową. W Kujawsko-Pomorskiem niektóre rodziny odbierające 500 zł na dziecko są na celowniku służb społecznych.

Na razie w gminach w regionie kujawsko-pomorskim nie ma sygnałów o marnotrawieniu pieniędzy. Ale też pracownicy socjalni są wyczuleni, by szczególnie bacznie przyglądać się rodzinom o których wiadomo, że mogą zmarnować pomoc przeznaczoną dla dzieci, czyli 500+.

Nakło: 500+ nie w gotówce

- Sami, z urzędu podjęliśmy działania, by jednej rodzinie nie wypłacać pieniędzy do ręki, bo widzimy problem - mówi Ewa Tadrowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nakle. Na razie świadczenia mieszkańcom nie wypłacono. Pracownicy socjalni ustalają z opiekunami, na co przeznaczyć pieniądze. 500+ będzie przekazane w formie rzeczowej. Tak, by zostały zaspokojone potrzeby dzieci i rzeczywiście one miały z nich pożytek. - To zupełnie świeża sprawa- podkreśla dyrektorka.

W kcyńskiej gminie pracownicy socjalni uczulili niektóre rodziny, że sprawdzą, na co przeznaczyły pieniądze z 500+.
- Wiemy, kto korzysta z pomocy społecznej, orientujemy się, jak może gospodarować pieniędzmi - nie ukrywa Maria Michalska, dyrektor kcyńskiego MGOPS. - Niektórzy bardzo się przejęli tym, że zamiast pieniędzy mogą dostać pomoc rzeczową i na razie wywiązali się ze swoich zobowiązań.

- Jedna z podopiecznych bardzo szczegółowo rozliczyła się z otrzymanych pieniędzy, w innej rodzinie dzięki 500+ czworo dzieci mogło pojechać na szkolna wycieczkę. Pierwszy raz było ich stać na to, by wysłać całą czwórkę - wylicza szefowa MGOPS w Kcyni.

W Kcyni tak się złożyło, że na początku maja, już po wypłatach świadczeń wychowawczych, pracownicy socjalni odwiedzali rodziny, które złożyły wnioski o zasiłki okresowe. Mogli wiec od razu sprawdzić, co się stało z 500 zł na dziecko.

Na razie kcyński ośrodek na planuje szczególnych kontroli. Może później przyjrzy się około setce rodzin, których do tej pory nie miał w swojej pieczy.

Izbica Kujawska: 500+ z asystentem

- Trzymamy rękę na pulsie, pracownicy socjalni zostali wyczuleni na ten problem - zapewnia Monika Łagoda, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu. - Na razie sygnałów o marnotrawieniu pieniędzy nie mamy i bardzo się z tego cieszymy.

W podobnym tonie odpowiadają szefowe ośrodków pomocy społecznej w Wąpielsku, Chodczu czy Mogilnie. W tym ostatnim mieście pieniądze wypłacano w ostatnim tygodniu kwietnia, następna transza będzie po niedzieli.

Natomiast w Izbicy Kujawskiej rodzinom, które mają przydzielonego asystenta rodziny już jakiś czas temu wypłacono pieniądze z 500+. Odbierali je razem z asystentem i pracownikiem socjalnym. - Rodziny zobowiązały się, że popłacą zaległe rachunki i już to zrobiły - mówi Ryszarda Marciniak, kierownik MGOPS. - Mamy około 10 takich rodzin, co do których są obawy, że pieniądze mogą być przeznaczone nie na to, na co powinny.

Sąsiedzkich donosów na razie nie ma. Ale też nie wiadomo, jak później sprawy się potoczą.


Create bar charts

500+: co to znaczy marnotrawstwo?

W Bydgoszczy biuro prasowe ratusza wyjaśnia, że na razie trudno wskazać szczegółowy tryb i sposób podejmowania takich działań. Jeśli do urzędu wpłyną zgłoszenia, ratusz będzie postępował zgodnie z wytycznymi ministerstwa rodziny.

"Z pewnością będziemy korzystać z możliwości występowania do Ośrodka Pomocy Społecznej o udzielenie informacji o okolicznościach dotyczących sprawowania opieki lub wydatkowania środków niezgodnie z celem czy ich marnotrawieniem." - informuje Agnieszka Przybył z Biura obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej.

Sęk w tym, że ustawa o świadczeniu wychowawczym jest w tej materii bardzo lakoniczna. Artykuł 9 przewiduje jedynie, że jeśli środki są marnotrawione lub wydawane niezgodnie z celem, świadczenie wychowawcze w całości lub w części przekazywane jest w formie rzeczowej.

Pracownicy socjalni sami muszą więc zdecydować, co jest, a co nie jest marnotrawieniem środków.
Samorządy same też decydują, czy działać prewencyjnie - tak robią wobec niektórych rodzin, czy zaplanować systematyczne kontrole.

Art. 9. W przypadku gdy osoba, o której mowa w art. 4 ust. 2, marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenie wychowawcze w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług.
(Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci)
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.