Marek Jaszczyński

Którędy pojedziemy szybkim tramwajem? Jest siedem wariantów

Którędy pojedziemy szybkim tramwajem? Jest siedem wariantów
Marek Jaszczyński

Chodzi o drugi etap SST. Niestety, spotkanie w sali sesyjnej było słabe pod względem frekwencji. Plus? Było za to merytoryczne.

Uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania, przedstawiać propozycje i zgłaszać swoje wnioski. Podstawą dyskusji było studium korytarzowe z siedmioma wariantami przebiegu trasy, które opracowała firma Wyg International. Na spotkaniu padła teza, że Szczecin ma ostatnią szansę na przeprowadzenie tej inwestycji, dzięki wsparciu z kasy unijnej.

Największe uznanie zdobyły dwa warianty z siedmiu, czyli wariant 3 (linia o długości 5 km) od pętli Turkusowa przez Łubinową, wzdłuż Struga, aż do pętli tramwajowej zlokalizowanej na osiedlu Kijewo, między ulicą Niedźwiedzią a Pawią.

Duże zainteresowanie wzbudził także wariant nr 7 (2,4 km) z Turkusowej na osiedle Bukowe. Wariant 7 został poprowadzony wzdłuż istniejącej linii kolejowej nr 417 do przecięcia z ulicą Handlową, następnie na południe wzdłuż ulicy Handlowej i Chłopskiej, dalej na zachód wzdłuż ulicy Kolorowych Domów, aż do pętli autobusowej.

W tym przypadku przebieg torowiska w ulicy Kolorowych Domów wymagać będzie przebudowy istniejącego układu drogowego oraz zastosowania łuków o małych promieniach, co spowoduje znaczne zmniejszenie prędkości tramwajów.

To oznacza, że odchodzi do lamusa pierwotna koncepcja poprowadzenia tramwaju najkrótszą trasą do Kijewa, ale za to z dala od osiedli.

- SST ma służyć mieszkańcom. Wielu chciałoby, żeby był w miarę blisko, czyli miałby „wejść” w osiedla - mówi Roman Walaszkowski, dyrektor biura Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Ale nie wszyscy tak uważają.

- Tramwaj ma jechać szybko, a mieszkaniec ma być dowożony z osiedli autobusem - uważa Mariusz Bagiński, radny klubu Bezpartyjni.

Jeden z mieszkańców zaproponował nawet poprowadzenie linii tramwajowej aż do szpitala przy ulicy Mącznej.

Natomiast według Marcina Biskupskiego z Rady Osiedla Majowe, mieszkańcy osiedla wskazali na dwa wspomniane warianty: 3 i 7 .

Marek Molewicz ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji zwrócił uwagę na to, że błędem było to, że pierwszy etap SST nie został zakończony w rejonie ulicy Handlowej.

- Proponujemy, żeby w wariancie numer 7 poprowadzić linię do Kijewa, przez osiedle nad Rudzianką. Natomiast wariant 3 skończyć na ulicy Łubinowej, nie dalej, bo obejmie osiedle Słoneczne - zauważył przedstawiciel stowarzyszenia.

Teraz uwagi zostaną przeanalizowane przez projektantów.

Przypomnijmy, że budowa II etapu SST znajduje się na liście rezerwowej projektów wspieranych w krajowym Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wartość inwestycji jest szacowana na 250 mln zł.

Marek Jaszczyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.