Grażyna Starzak

Kto porozmawia z takim starcem? Ojciec Leon Knabit kończy 90 lat

Ojciec Leon Knabit jest zdecydowanie najstarszym blogerem w Polsce Fot. Fot. Dariusz Gdesz Ojciec Leon Knabit jest zdecydowanie najstarszym blogerem w Polsce
Grażyna Starzak

„Pan Bóg ma poczucie humoru, każdy się przekona, bo stworzył żyrafę i ojca Leona” - tak o sobie mówi jeden z najbardziej znanych polskich zakonników - ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca. Za kilka dni minie 90 lat od dnia jego narodzin, a 60 od momentu, gdy został kapłanem, zaś 56 odkąd przekroczył klasztorne mury.

Trudno zebrać w zwięzłe słowa całe bogactwo jego życia, zwłaszcza że ono samo, tak pełne radości, objęło swym oddziaływaniem szerokie kręgi ludzi” - piszą na stronie Tyńca współbracia ojca Leona. Zachęcają też do składania mu przez internet życzeń. Ludzie dziękują więc o. Leonowi za książki i rekolekcje, które pomogły im uporać się z życiowymi problemami. Za poczucie humoru, życzliwość i dystans do siebie oraz rzeczywistości. Co na to ojciec Leon? Mówi, że jest odrobinę zażenowany, bo nie czuje się jubilatem. - To są jedynie skromne rocznice. Według biblistów, jubileusze odbywają się co sto lat - wyjaśnia z uśmiechem.

Kieliszek do jajek

Przeczucie, że „Pan Bóg go chce”, miał od dawna. Nie był jednak pewien. Siostra ojca Leona twierdzi, że „inklinacje w kierunku kapłaństwa” było widać już w dzieciństwie. Leon nakrywał się ręcznikiem, wchodził na stołek i mówił kazania. Ornat zrobił z czerwonego papieru i przyozdobił go złotymi elementami. Z opłatka wykroił hostię, a za kielich służył mu kieliszek do jajek. Siostra „służyła” mu do mszy a dzwonkami były klucze.

Dziewczynom w liceum się podobał, ale wszystkie doskonale wiedziały, że to nie jest chłopak „do wzięcia”. Chociaż sam wspomina swoje zadurzenie, i to z wzajemnością, w Alinie z drugiej klasy licealnej.

Pierwsze rzeczywiste zakochanie nastąpiło w walentynki 1943 r. Dokładnie wtedy ojciec Leon został... ministrantem. To było jego pragnienie od lat. „Ciągnęło mnie do tego. To już była jakaś zapowiedź powołania” - powie po latach. Miał wtedy 17 lat i od tamtego czasu nigdy nie dopadły go wątpliwości, że kapłaństwo to jego droga. I wielka łaska.

Czytaj więcej o najstarszym zakonniku-blogerze w Polsce.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.