Królowa angielska zaprasza panią prokurator na urodziny

Czytaj dalej
Piotr Jędzura

Królowa angielska zaprasza panią prokurator na urodziny

Piotr Jędzura

Prokurator Anna Fąfera z zielonogórskiej okręgówki dostała oficjalne zaproszenie na urodziny brytyjskiej królowej Elżbiety II.

– To niesamowite, nigdy się czegoś takiego nie spodziewałam – przyznaje prokurator Anna Fąfera, trzymając w ręku zaproszenie na urodziny brytyjskiej królowej Elżbiety II. Najbardziej rozpoznawana kobieta na świecie zaprosiła zielonogórską prokurator na swoje 90. urodziny. Piękny gest. Skąd takie uznanie u brytyjskiej monarchini?

Świadkowie byli z Kożuchowa i Nowej Soli

Na początku marca br. prokurator Fąfera została poproszona o przesłuchanie przed angielskim sądem dwóch świadków z Kożuchowa i Nowej Soli. Odbywało się to w ramach międzynarodowej pomocy prawnej w prokuraturze w Zielonej Górze. Chodziło o brutalne zabójstwo Polaka w parku w angielskim Leeds. A. Fąfera dostała na to zaledwie kilka dni. Delegacja angielskich śledczych była już niemal w drodze do Zielonej Góry.

Zamordowany Polak był katowany...

Polak, który został zamordowany w parku w Leeds, był bestialsko katowany. Angielska prokuratura miała podejrzanego, ale dysponowała dość słabymi dowodami. Stąd przesłuchanie świadka w Zielonej Górze okazało się dla sprawy kluczowe. Na nagraniu z monitoringu widać było mordercę z ofiarą, jak razem wchodzą do parku, ale z parku wychodzi już tylko zabójca. Na kolejnym nagraniu widać, jak morderca kupuje w sklepie wodę i obmywa nią ręce. To tyle. Na ciele ofiary nie było jednak żadnych śladów DNA.

Królowa angielska zaprasza panią prokurator na urodziny

Za pośrednictwem transmisji wideo

Na bardzo ważne przesłuchanie czekali prokurator koronny i sąd w Leeds. Prokurator Fąfera szybko ustaliła jednego ze świadków z Kożuchowa. Tego z Nowej Soli nie udało się odnaleźć. Świadek z Kożuchowa najpierw został przesłuchany w obecności brytyjskich śledczych.

Prokurator Fąfera mimo wielu trudności bardzo szybko doprowadziła również do kolejnego przesłuchania świadka, tym razem przed angielskim sądem. Odbyło się to za pośrednictwem transmisji wideo. Mężczyzna widział mordercę w parku w Leeds. Zauważył również jego opuchniętą rękę. Była spuchnięta od zadawania ciosów zamordowanemu mężczyźnie. Morderca nie uniknął sprawiedliwości – dostał dożywicie.

Pani prokurator karierę zaczynała w Zielonej Górze

Anna Fąfera skończyła prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Karierę zaczynała w Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze. Z czasem awansowała do prokuratury okręgowej. Od 10 lat zajmuje się sprawami międzynarodowymi.

Piotr Jędzura

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.