Krakowskie szopki zagościły w Muzeum Zagłębia w Będzinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Katarzyna Kapusta

Krakowskie szopki zagościły w Muzeum Zagłębia w Będzinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Katarzyna Kapusta

20 szopek pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, bogato zdobionych szopek można podziwiać w Zagłębiu w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie. Największa szopka prezentowana na wystawie ma 180 cm.

Szopki krakowskie, to niewątpliwie zjawisko na skalę światową. Nigdzie indziej na świecie nie zobaczymy tak niezwykłych konstrukcji upamiętniających narodzenie Chrystusa.

Wyróżniającą cechą szopek krakowskich jest ich architektura, na którą składają się stylizowane elementy zabytkowych budowli Krakowa, jak np. strzeliste wieże kościoła Mariackiego, mury Barbakanu czy złota kopuła Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

Powstały z delikatnych, nietrwałych materiałów (jak np. staniol – aluminiowa folia) zachwycają misternością wykonania oraz pięknem krakowskiej architektury, podkreślanej przez niezliczone ornamenty, kolorowe witraże czy plejadę barwnych postaci. Na imponującą galerię figur umieszczonych na wszystkich kondygnacjach szopek, składają się zarówno postaci jasełkowe, jak i świeckie, związane z folklorem i legendami krakowskimi. Znajdziemy tu lajkonika, postaci w strojach regionalnych, czy smoka wawelskiego.

Szopki, które możemy podziwiać w zagłębiu pochodzą z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zgłaszane na konkurs w latach 1981- 2015. Wystawa zachwyca misternością wykonania oraz pięknem krakowskiej architektury, podkreślanej przez niezliczone ornamenty, kolorowe witraże czy plejadę barwnych postaci.

Prezentacji szopek towarzyszyą fotografie dokumentujące początki tradycji szopkarskiej w Krakowie, kiedy szopkarze tworzyli dwa rodzaje szopek: małe budowle przeznaczone do sprzedaży jako dekoracje świąteczne oraz duże ze sceną do odgrywania widowiska jasełkowego, czyli do tzw. chodzenia po kolędzie. Fotografie zostały udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Katarzyna Kapusta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.