Krajowy lider w nawozach i chemii

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe
Piotr Nowak

Krajowy lider w nawozach i chemii

Piotr Nowak

Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” jest największym eksporterem w regionie. W ubiegłym roku firma świętowała 50-lecie.

Przychody na poziomie 2,8 mld zł i zysk brutto w wysokości 318 mln zł. Takimi wynikami zakończył się dla Zakładów Azotowych „Puławy” 2016 r.

Jeszcze lepiej wypadają Azoty w skonsolidowanym raporcie, według którego przychody grupy przekroczyły 3,3 mld zł. W efekcie, nawozowo-chemiczny potentat już drugi rok z rzędu zajmuje drugie miejsce pod względem przychodów w województwie lubelskim.

A to wszystko pomimo niższych niż przed rokiem przychodów.

Puławskie Azoty są trzecim przedsiębiorstwem pod względem zysków, szóstym największym pracodawcą (3416 osób) i trzecim inwestorem (250 mln zł). Jednocześnie firma sponsoruje lokalny sport i wspiera finansowo służbę zdrowia. Jest też największym eksporterem w regionie.

Polskim klientom spółka sprzedała towary warte prawie 1,8 mld zł. Do zagranicznych odbiorców trafiły produkty za ponad 1 mld zł. Głównymi odbiorcami pozostają kraje Europy, w tym Niemcy, Wielka Brytania i Francja, ale też bardziej odległe Chiny i Tajwan.

Ubiegły rok był dla Azotów rokiem jubileuszowym. Firma obchodziła 50-lecie uruchomienia produkcji w Puławach. Obchody zbiegły się z wmurowaniem aktu erekcyjnego na placu budowy nowej wytwórni nawozów granulowanych wytwarzanych na bazie saletry amonowej.

Inwestycja w Podstrefie Puławy Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” S.A. kosztować będzie ok. 385 mln zł. Kolejne 700 mln zł pochłonąć ma budowa kolejnych instalacji i modernizacja już istniejących. Łącznie do 2021 roku puławska spółka Grupy Azoty przeznaczy ponad 1,1 mld zł na rozwój produkcji nawozów.

Właścicielem przedsiębiorstwa jest zależna od Skarbu Państwa Grupa Azoty S.A. z siedzibą w Tarnowie. Grupa konsoliduje największe polskie przedsiębiorstwa chemiczne w Kędzierzyna-Koźlu, Policach, Tarnowie i Puławach.

- Puławskie inwestycje wpisują się w cele strategiczne Grupy Azoty, zgodnie z którymi do roku 2020 Grupa wzmocni swoją pozycję wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie - powiedział na początku czerwca dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Kluczowa decyzja dla przyszłości Puław zapadła na początku bieżącego roku. Pod koniec marca władze spółki zadecydowały o rezygnacji z budowy elektrowni gazowej klasy 400 MWe. Decyzję prezes Azotów motywował tym, że zakład na swój użytek nie potrzebuje elektrowni o mocy 400MWe, a jedynie 90-100 MWe.

Nowy blok ma być zasilany węglem. Ponadto spółka planuje modernizację istniejącej zakładowej elektrociepłowni. Głównym celem prowadzonych i zapowiadanych inwestycji w Puławach jest zwiększenie mocy produkcyjnych.

Od realizacji wielkich inwestycji i mądrego zarządzania zależy, czy w 2066 r. będziemy obchodzić kolejne, tym razem setne urodziny Zakładów Azotowych.

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.