Mariusz Parkitny

Kotwica poszła w górę, czyli czynsze wyższe, a długi najemców i tak rosną

Podwyżki w mieszkaniach komunalnych mają dać dodatkowe trzy milony ba budowę 200 toalet i łazienek w mieszkaniach Podwyżki w mieszkaniach komunalnych mają dać dodatkowe trzy milony ba budowę 200 toalet i łazienek w mieszkaniach
Mariusz Parkitny

Od środy wszyscy najemcy mieszkań komunalnych płacą nowe rachunki. Większość osób czekają podwyżki, ubożsi mogą liczyć na system obniżek.

- 1 marca weszły w życie kolejne zmiany związane z polityką mieszkaniową. Została zwolniona tzw. kotwica czynszowa. Wraz z jej uwolnieniem zmianie ulegną stawki czynszu mieszkań komunalnych - wyjaśnia Marcin Nieradka z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Brak kotwicy oznacza, że wszystkich najemców (prawie 20 tysięcy) czekają podwyżki, ale osoby o trudnej sytuacji materialnej mają prawo do ulg. Ulgi mają być korzystniejsze niż do tej pory.

Jeden system, dwie cyfry

Do środy obowiązywał skomplikowany system czynszów dla najemców mieszkań komunalnych. Do tej pory ci, którzy podpisali umowy przed 2012 r. (to ponad 6 tys. osób) zostało objętych tzw. kotwicą czynszową, którą wprowadzono w poprzedniej kadencji.

- Wprowadzona wtedy przez radnych blokowała podwyżki czynszów przez kolejna cztery lata - dodaje Nieradka.

Likwidacja kotwicy oznacza podwyżkę czynszu maksymalnie o 10 proc. rocznie dla najemców sprzed 2012 r. Czynsze będą rosły co roku aż dojdą do stawek przy jakich zawierane są obecnie umowy najmu lokali. Kotwicą nie były objęte umowy najmu zawierane po 2012 r. Ci najemcy czynsze mieli ustalane na podstawie wskaźników obowiązujących w dniu zawierania umowy.

- W pierwszym dniu marca stawki czynszów tej grupy lokatorów wzrosną o maksymalnie 8 procent - wyjaśnia Nieradka.

Podwyżki nie dotyczą najemców lokali socjalnych.

Będzie lepiej?

Urzędnicy szacują, że podwyżki zwiększą przychody z ok. 51 mln zł do ok. 54 mln zł.

- Większe wpływy spowodują zmniejszenie deficytu potrzebnego do pokrycia bieżącej eksploatacji oraz remontów bieżących i odtworzeniowych - twierdzi Nieradka.

Ponad 3 mln zł ma zostać przeznaczone na budowę toalet i łazienek w mieszkaniach komunalnych. Dzięki tej kwocie zarządcy wybudują ponad 200 toalet i łazienek w mieszkaniach komunalnych. Ten program ruszył już kilka dni temu.

Obniżki

Aby podwyżki nie uderzyły w osoby uboższe wprowadzono program ochronny w postaci systemu ulg. Wnioski o udzielenie obniżki na nowych zasadach złożyło 720 osób. Zarządcy komunalni szacują, że do końca 2017 r. wnioskiem o udzielenie ulgi powinno zwróci się około 2,5 tys. najuboższych lokatorów. Wszyscy najemcy otrzymali informację o możliwości skorzystania z obniżek czynszu, z której mogą korzystać gospodarstwa o najniższych dochodach. Jeżeli spełnią kryteria dochodowe, to otrzymają obniżki większe o 10 procent. Nowe przepisy zwiększyły stawki upustu czynszu: z dotychczasowych 15 proc. na 25 proc., z 30 na 40 proc. i z 40 na 50 proc.

- O obniżki mogą ubiegać się gospodarstwa niezadłużone, ale także takie, które zadeklarowały spłatę zaległości w ratach i zawarły stosowne porozumienia - dodaje Marcin Nieradka.a

Długi i podwyżki

A Zadłużenie najemców mieszkań komunalnych w Szczecinie wynosi już ponad 160 mln zł i wciąż rośnie. Podejmowane do tej pory metody ograniczenia zadłużenie (rozłożenie długu na raty, odpracowanie) nie przynosża spodzieanych efektów.

a Przykłady podwyżek czynszów od 1 marca:

- 8 procent podwyżki dla lokali nie objętych tzw. kotwicą: przy minimalnym czynszu w mieszkaniu o powierzchni 50 metrów kwadratowych czynsz miesięczny wzrośnie o 19 groszy za metr kwadratowy z 2,42zł/mkw do

2,61zł/mkw , czyli o 9,68zł i wyniesie 130,68 zł.

- 10 procent podwyżki dla lokali objętych tzw. kotwicą ( założenie, że stawki bazowe czynszu odnoszą się do wskaźnika wielkości odtworzeniowej 3800 zł/mkw): to przy minimalnym czynszu w mieszkaniu o pow. 50 mkw czynsz wzrośnie o 24 gr. /mkw z 2,42zł/mkw do 2,66zł/mkw; czyli 12, zł i wyniesie 133 zł miesięcznie

Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od ponad dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl.


Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy.


Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.