Marek Jaszczyński [email protected]

Koszt likwidacji wysypiska to od 7 do 10 milionów złotych

Koszt likwidacji wysypiska to od 7 do 10 milionów złotych
Marek Jaszczyński [email protected]

Według obliczeń, jest tu 50 tysięcy metrów sześciennych odpadów. To góra śmieci przy ulicy Kamiennej w Policach. Powiat stara się o dofinansowanie wywozu śmieci w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska.

- 60 procent z nich to odpady pobudowlane, które można odzyskać, wówczas koszt likwidacji wysypiska wyniósłby około 7 milionów złotych. Jeżeli byłby to tylko wywóz to likwidacja kosztowałaby 10 milionów złotych - wyjaśnia Mariusz Sarnecki, wicestarosta policki.

Aktualnie Starostwo Powiatowe w Policach pracuje nad pozyskaniem funduszy i znalezieniem rozwiązania dotyczącego wywozu odpadów.

Przypomnijmy - spółka Ecorama opuściła nieruchomość przy ulicy Kamiennej pozostawiając hałdy śmieci. Miała odzyskiwać surowce z odpadów budowlanych, miała także do tej pracy zatrudnić 70 osób. Na początku wszyscy radni z dobrą wiarą przyjęli deklaracje właściciela spółki. Z czasem jednak było coraz więcej niepokojących sygnałów. Nie było inwestycji, a inspektorzy ochrony środowiska podczas kontroli stwierdzili, że na plac przy ul. Kamiennej trafiają też odpady komunalne.

Efekt tych planów, to nie tylko śmieci do wywiezienia, ale również kilkusettysięczne należności spółki wobec powiatu. Firma nagle zniknęła, ale śmieci i długi pozostały na działce. Przez pewien czas na działce nie było dozoru. Złomiarze zaczęli kraść przewody, wykopywać kable z ziemi, dewastować obiekty, a inni - wwozić różne odpady. Sprawę nagłaśnialiśmy od lat. Firma Ecorama miała wybudować linię produkcyjną do pełnego odzysku surowców z frakcji postrzępiarkowych. Inwestycję miał zakończyć w listopadzie 2011 roku. Uzyskane surowce wtórne miały być ponownie wprowadzone na rynek w postaci granulatów, tworzyw sztucznych, granulatów szkła, papieru, metali kolorowych, stopów żelaza i stali. Miało być tak pięknie...

Marek Jaszczyński [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.