Koronawirus w Polsce: Czy Wielkopolska Stacja Pogotowia Ratunkowego jest odpowiednio przygotowana na transport pacjentów z koronawirusem?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Justyna Dopierała

Koronawirus w Polsce: Czy Wielkopolska Stacja Pogotowia Ratunkowego jest odpowiednio przygotowana na transport pacjentów z koronawirusem?

Justyna Dopierała

O przygotowaniu do transportu osób zarażonych koronawirusem lub osób z podejrzeniem choroby w Wielkopolsce mówi Robert Judek z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Czy Wielkopolska Stacja Pogotowia jest przygotowana na transport dla pacjentów z koronawirusem?
Nie mamy powodów do obaw, jeżeli chodzi o transport osób z koronawirusem lub podejrzeniem koronawirusa. Każdego dnia mierzymy się z wieloma chorobami, zakaźnymi także. Każdego roku mamy do czynienia choćby z grypą, której powikłania wielokrotnie doprowadzają do śmierci pacjenta. Nie widzimy powodów do niepokoju, a także do zbędnego straszenia ludzi.

Czytaj także: Koronawirus w Krotoszynie? Kobieta z podejrzeniem koronawirusa nagrała film, w którym skarży się, że szpitale nie chciały jej przyjąć

Czy jest konieczność wykorzystywania specjalnego sprzętu do transportu?
Zgodnie z aktualnym algorytmem postępowania, w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, do transportu możemy wykorzystywać karetki, które są w użyciu na co dzień. Oczywiście po zrealizowaniu zadania konieczna jest dezynfekcja ambulansu środkami przeciwwirusowymi. Nie ma konieczności używania specjalnych samochodów czy np. noszy – indywidualnego zestawu izolującego.

Czy ratownicy medyczni są specjalnie przygotowywani do takiego transportu?
Jesteśmy jak najbardziej przygotowani na takie sytuacje, a także wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej, okulary, kombinezony i maski ochronne dla ratowników medycznych, którzy braliby udział w takim transporcie. Jeżeli stan pacjenta, jego wydolność oddechowa pozwalałaby na to, to oczywiście również zabezpieczony byłby on maską ochronną.

Zobacz też: Koronawirus nie taki straszny, jak go malują? Śmiertelność jest wyższa w zachorowaniach na wściekliznę, ebolę i ospę wietrzną

W jakiej sytuacji transport medyczny może być wysłany po pacjenta?
Należy rozgraniczyć transport medyczny od systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. W przypadku ambulansów systemowych, co do zasady są one dysponowane do stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego. Sam fakt podejrzenia bez objawów chorobowych zgodnie z algorytmem nie jest podstawą do zadysponowania takiego zespołu ratownictwa.

Wskazania do realizacji transportu z zachowaniem zasad określonych w algorytmach postępowania z pacjentem w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 występują, gdy jest to osoba z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych

(gorączka oraz jednym z objawów: kaszel, duszność, nadmierna potliwość, ból mięśni, zmęczenie). Pacjent taki musiał mieć także bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie lub prawdopodobne zakażenie koronawirusem. Ewentualnie przebywać w placówce, w której leczono zakażonych bądź odwiedzać region, gdzie utrzymuje się transmisja koronawirusa.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.