Komunistyczne ulice do zmiany. Nie będzie już 25-Lecia PRL

Czytaj dalej
Fot. Wioletta Mordasiewicz
Wioletta Mordasiewicz

Komunistyczne ulice do zmiany. Nie będzie już 25-Lecia PRL

Wioletta Mordasiewicz

W tym tygodniu zakończą się konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy ulic w Chociwlu. Dla jednej nazwę już wybrano, nad drugą mieszkańcy jeszcze się zastanawiają

Konsultacje społeczne dotyczą tych ulic, których nazwy propagują czasy komunizmu. W Chociwlu to ulice, 25-Lecia PRL oraz Świerczewskiego. Przyjęta przez Sejm ustawa dekomunizacyjna nakazuje samorządom zmianę nazw ulic, skwerów, czy budynków nawiązujących do komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Zakończyły się konsultacje z mieszkańcami ul. 25-Lecia PRL, znajdującej się niedaleko dworca kolejowego.

- Jesteśmy zadowoleni, że już niedługo z tej nazwy nie będziemy korzystać - komentują.

Mieszkańcy zdecydowali, że ich ulica będzie nosiła imię Maszynistów Kolejowych.

- Były różne propozycje nazwy, między innymi Błotna - mówi Stanisław Szymczak, burmistrz Chociwla. - Ale większość ankietowanych zdecydowała, że nazwa ma nawiązywać do maszynistów, których w Chociwlu było i jest dużo.

Teraz mieszkańcy ulicy Świerczewskiego mają ostatnią szansę, by wpłynąć na jej przyszłą nazwę. Konsultacje w sprawie nowej nazwy mają potrwać do środy.

- Padają różne propozycje w tym taka, by nazwać ją imieniem Bolesława Czajkowskiego, pierwszego burmistrza Chociwla - mówią urzędnicy. - Ale czekamy na resztę ankiet od mieszkańców. O ostatecznej nazwie zdecyduje liczba głosów oraz uzasadnienie. Nad wyłonieniem nowej nazwy czuwa powołana w tym celu komisja. W minionym tygodniu dwójka radnych chodziła od domu do domu i roznosiła mieszkańcom ankiety. W tym tygodniu będą je odbierać i analizować.

Urzędnicy zapewniają, że mieszkańcy nie będą zmuszeni ponosić żadnych kosztów związanych czy to z wymianą dowodów osobistych czy zmianą danych w księgach wieczystych.

- Muszą jedynie stawić się osobiście w wydziale ksiąg wieczystych ze stosownym wnioskiem - zastrzegają urzędnicy.

Także urząd nie powinien ponieść zbyt wielkich kosztów. Będzie musiał wymienić ok. 10 tablic z komunistycznymi nazwami na nowe. Wcześniej zmiany ma zaakceptować rada miejska. Akcja związana z dekomunizacją chociwelskich ulic ma się zakończyć przed wakacjami.

- Mamy czas do 1 września - mówi Stanisław Szymczak, burmistrz Chociwla.

Wioletta Mordasiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.