Celina Wojda

Komunie po szczecińsku, czyli ile kosztuje ubranie i przyjęcie

Komunie po szczecińsku, czyli ile kosztuje ubranie i przyjęcie Fot. Sebastian Wołosz
Celina Wojda

Sezon komunijny w pełni, ale przygotowania do tego sakramentu trwają już od jesieni. W tę niedzielę Pierwszą Komunię przyjmą dzieci m.in. w szczecińskiej katedrze

Maj to miesiąc komunijny, chociaż coraz częściej parafie organizują sakrament również w czerwcu lub w ostatni weekend kwietnia. Średnio podczas jednej mszy do sakramentu przystępuje 60/80 dzieci. Kiedyś było ich 200, ale teraz księża dzielą maluchy na dwie lub nawet trzy grupy. Na dwie tury do sakramentu przystępowały również dzieci w parafii św. Józefa - pierwsza grupa miała Komunię w sobotę 13 maja, a druga w niedzielę 14. W Parafii św. Ottona, w tę niedzielę do Pierwszej Komunii Świętej dzieci przystąpią w dwóch grupach. Z kolei na Warszewie w niedzielę do sakramentu przystąpi już piąta i szósta grupa. 21 maja uroczystość odbywa się w katedrze. Tydzień później, w ostatnią niedzielę maja Pierwszą Komunię przyjmują dzieci w parafii św. Krzyża.

Koniec maja nie oznacza końca sezonu komunijnego. W parafii pw. św. Dominika dzieci z klas III przystąpią do I Komunii Świętej w niedzielę 11 czerwca. Tego samego dnia sakrament przyjmują również dzieci w parafii pw. św. Krzysztofa.

Coraz więcej parafii decyduje się na organizację komunii w sobotę. W tym tygodniu, 20 maja sakrament przyjmą dzieci w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego na Pomorzanach. Tego samego dnia organizowana jest komunia w Kaplicy Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu.

Alba, sukienka i wianek

W parze z przygotowaniami kościelnymi idą również zakupy. Jeszcze kilka lat temu dziewczynki do Komunii szły w białych sukienkach, a chłopcy w garniturach. Dzisiaj w wielu parafiach stroje są ujednolicone i dzieci przyjmują sakrament w albach. Te najczęściej zamawiane są przez księży lub katechetki. Koszt zakupu alby to średnio 150 zł. Do tego trzeba też doliczyć sukienkę lub garnitur na zmianę.

- Kupiłam białą sukienkę w sklepie dziecięcym, ale są też profesjonalne salony - mówi pani Ewa, mama Julki, która tydzień temu szła do Komunii.

Sukienka w sklepie z odzieżą dziecięcą kosztuje 90 zł, a w sklepie specjalizującym się w sukienkach komunijnych na Niebuszewie kreacja może kosztować nawet 600 zł. Do tego trzeba doliczyć pamiątki i dodatki komunijne, których ceny zaczynają się od 20 zł.

Przyjęcie

Zapisując dziecko do przystąpienia do sakramentu rodzice muszą już też mieć w głowie organizację przyjęcia. Jak mówią szczecińscy restauratorzy rezerwacja terminów następuje już jesienią.

- Tak naprawdę już teraz mam zapytania o terminy na przyszły rok - mówi Beata Sobolewska z restauracji Plenty. - W tym roku mamy mamy pełne obłożenie do połowy czerwca.

Zorganizowanie przyjęcia w restauracji z pewnością jest wygodne - nie trzeba nic przygotowywać samemu, przychodzi się na określoną godzinę, wszystko jest podane, każdy ma swoje miejsce. Rodzice najczęściej decydują się na zorganizowanie uroczystego obiadu z deserem w gronie najbliższej rodziny.

- Już nie zaprasza sie na przyjęcie 50-60 osób jak kiedyś - twierdzą zgodnie restauratorzy. - Teraz tak naprawdę przyjęcia organizowane są dla 7, 15 maksymalnie 30 osób.

Średnia cena zorganizowania przyjęcia w restauracji to 100-120 zł od osoby. W Kantynie Portowej rodzice mają do wyboru trzy warianty cenowe 79 zł, 109 zł i 129 zł - wszystko zależy oczywiście od menu.

- Tradycyjny obiad rosół i drugie danie, kawa i ciasto to koszt w granicach 80 zł - mówi Beata Sobolewska.

Podobne ceny obowiązują również w Restauracji Chałupa, Ricoria czy w Starej Rzeźni.

W domu z cateringiem

Niektórzy rodzice decydują się zorganizować przyjęcie w domu. Jest taniej. Ale trzeba się sporo napracować. Dlatego coraz częściej wybierane są opcje organizacji przyjęcia z cateringiem.

- Mam własny lokal, zamawiam catering - obiad i zimne przystawki ze sprawdzonej restauracji. Ciasto zamawiam w cukierni na Pogodnie. Jak podliczyłam to koszt wyniesie nas to około 60 zł za osobę. Jest taniej niż w restauracji - mówi pani Marta, mama Oliwiera, który w przyszłym tygodniu przystępuje do Komunii.

Oczywiście na przyjęciu komunijnym nie może zabraknąć tortu. W Cukierni Domowej za kilogram tortu trzeba zapłacić około 40 zł. W Różowej za kilogram tortu w kształcie Biblii trzeba zapłacić 50 - 65 zł. W Cukierni Woźniak cena tortu uzależniona jest nie tylko od wagi, ale też od kształtu i od tego czy tort jest przygotowany na bazie kremu czy bitej śmietany. Przeważnie tort komunijny waży od 3 do 5 kg.

Celina Wojda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.