Komisarz Stargardu już jest. Są też pierwsi kandydaci na prezydenta

Czytaj dalej
Fot. Tadeusz Surma
Grzegorz Drążek

Komisarz Stargardu już jest. Są też pierwsi kandydaci na prezydenta

Grzegorz Drążek

Paweł Bakun rozpoczął urzędowanie na stanowisku komisarza w Stargardzie. Dotychczasowi zastępcy prezydenta dalej będą zajmować się sprawami miasta.

Tak jak w poprzednim tygodniu zapowiadaliśmy, premier Beata Szydło wskazała na komisarza w Stargardzie Pawła Bakuna, członka Prawa i Sprawiedliwości, prawnika ze Szczecina, od połowy 2016 roku dyrektora Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Stargardzie. Ma on łączyć stanowiska w magistracie i szpitalu. Wczoraj komisarz stawił się w Urzędzie Miejskim w Stargardzie.

Powołanie komisarza spowodowane było śmiercią prezydenta Stargardu Sławomira Pajora. Jednym z pierwszych spotkań, które Paweł Bakun odbył w poniedziałek w magistracie, było z Rafałem Zającem i Ewą Sową, którzy za czasów Sławomira Pajora byli jego zastępcami, a po wygaśnięciu mandatu prezydenta miasta przestali pełnić te stanowiska. Znaleźli się w okresie wypowiedzenia z pracy i ich przyszłość w magistracie stanęła pod znakiem zapytania. Komisarz wczoraj poinformował ich, że chce z nimi współpracować, co oznacza że dalej będą zajmować się sprawami miasta i realizować to, co rozpoczęli jako zastępcy prezydenta Stargardu.

W spotkaniu z Pawłem Bakunem uczestniczył też sekretarz miasta Zdzisław Rygiel. Rozmawiano o sytuacji w mieście, realizowanych sprawach.

W ciągu 90 dni powinny odbyć się przedterminowe wybory prezydenta miasta. Środowiska polityczne w Stargardzie już się do nich szykują. Oficjalnych kandydatów nikt jeszcze nie przedstawia, ale nieoficjalnie można usłyszeć pierwsze nazwiska. Główne pytanie dotyczy tego, czy powołanie Pawła Ba-kuna na komisarza w Stargardzie oznacza, że to on będzie kandydatem PiS na prezydenta miasta.

Jak ustaliliśmy, takie rozwiązanie jest brane pod uwagę, ale bardziej prawdopodobne jest, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości będzie kto inny. Na start w przedterminowych wyborach zdecydowany jest Ireneusz Rogowski z PiS, który w 2014 roku zabiegał już o prezydenturę w Stargardzie. Wtedy nie przeszedł pierwszej tury. W obecnej kadencji Ireneusz Rogowski jest starostą stargardzkim.

Kandydatem stowarzyszenia Stargard XXI, którego prezesem był Sławomir Pajor, ma być Rafał Zając, który od 2006 roku był zastępcą prezydenta miasta i ze Sławomirem Pajorem realizował najważniejsze przedsięwzięcia dotyczące Stargardu. Jego kandydatura ma być gwarancją kontynuacji wizji Stargardu, którą prezentował Sławomir Pajor. Przedstawiciele stowarzyszenia Stargard XXI liczą na współpracę przed wyborami z innymi środowiskami, na przykład z Platformą Obywatelską, która w 2016 roku poparła Sławomira Pajora. PO poważnie rozważa ponowną współpracę.

- Będziemy zmierzać w kierunku zjednoczenia sił, tu chodzi o dobro miasta i o to, żeby dalej mogło się rozwijać - zapowiada Zofia Ławrynowicz, przewodnicząca PO w Stargardzie. - Rafał Zając jest osobą, która gwarantuje że to się będzie liczyć. Ale na konkretne decyzje poczekajmy. Będziemy rozmawiać.

Grzegorz Drążek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.