Wioletta Mordasiewicz

Kolejny pomnik może powstać w Stargardzie. Rzeźbą zajmie się komitet

Radni mieli dylemat czy powoływać komitet ds. budowy pomnika. - Czy nie mamy ważniejszych potrzeb w mieście? - dopytywał prezydenta i zastępców radny Radni mieli dylemat czy powoływać komitet ds. budowy pomnika. - Czy nie mamy ważniejszych potrzeb w mieście? - dopytywał prezydenta i zastępców radny Wojciech Seredyński (drugi z lewej)
Wioletta Mordasiewicz

Kontrowersje wzbudził pomysł wybudowania w mieście kolejnego pomnika. Tym razem ma mieć charakter patriotyczny. Jego postawienia domagają się od kilku lat miejscowe środowiska patriotyczne

W maju tego roku w Stargardzie z wielką pompą odsłonięto pomnik kolejarza na Rynku Staromiejskim. Stargard szykuje się do kolejnej takiej uroczystości. Na razie powołano komitet ds. jego budowy. O postawienie w Stargardzie rzeźby patriotycznej od lat dopominają się lokalne środowiska patriotyczne.

Kilka lat temu radni zdecydowali o powołaniu komitetu ds. budowy pomnika. W treści uchwały radnych nie było przesłania patriotycznego. Ówczesny komitet wypracował koncepcję, w konsekwencji której na placu przed ratuszem stanął kolejarz. Miasto chce teraz spełnić obietnice i postawić pomnik typowo patriotyczny.

- Na razie nie decydujemy o tym, jaki on ma być i gdzie ma stanąć - przekonywał niezdecydowanych radnych Rafał Zając, prezydent. - Komitet zajmie się koncepcją i nam ją przedstawi.

- Wśród zaproponowanego składu są osoby kontrowersyjne, których obecność może przynieść skutki uboczne - komentował radny Wojciech Seredyński, nie wymieniając nazwisk.

Na sesji rady miejskiej padły propozycje, by to zwykli mieszkańcy mieli wpływ, jak rzeźba ma wyglądać, gdzie ma stanąć i czy ją w ogóle stawiać.

- Konsultacje z mieszkańcami są nieodzowne - uważa radna Mariola Łada-Siwiec.

Władze miasta przekonywały, że pomysły wypracowane przez 16-osobowy zespół zostaną skonsultowane z mieszkańcami i radnymi. Dyskusja nad celowością powoływania zespołu organizacyjnego i w ogóle budowy kolejnego pomnika trwała dość długo.

- Podejmijmy uchwałę, a potem będziemy zajmować się koncepcją i tym, jaki ma być pomnik i gdzie stanie - uspokajał nastroje radny Damian Gralak.

Ostatecznie komitet organizacyjny powołano. W jego skład weszli urzędnicy, pracownicy stargardzkiego muzeum i 4 przedstawicieli środowisk patriotycznych. Przewodniczącą została Ewa Sowa, zastępczyni prezydenta miasta.

Wioletta Mordasiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.