Wioletta Mordasiewicz

Kolejny pomnik może powstać w Stargardzie. Rzeźbą zajmie się komitet

Radni mieli dylemat czy powoływać komitet ds. budowy pomnika. - Czy nie mamy ważniejszych potrzeb w mieście? - dopytywał prezydenta i zastępców radny Radni mieli dylemat czy powoływać komitet ds. budowy pomnika. - Czy nie mamy ważniejszych potrzeb w mieście? - dopytywał prezydenta i zastępców radny Wojciech Seredyński (drugi z lewej)
Wioletta Mordasiewicz

Kontrowersje wzbudził pomysł wybudowania w mieście kolejnego pomnika. Tym razem ma mieć charakter patriotyczny. Jego postawienia domagają się od kilku lat miejscowe środowiska patriotyczne

W maju tego roku w Stargardzie z wielką pompą odsłonięto pomnik kolejarza na Rynku Staromiejskim. Stargard szykuje się do kolejnej takiej uroczystości. Na razie powołano komitet ds. jego budowy. O postawienie w Stargardzie rzeźby patriotycznej od lat dopominają się lokalne środowiska patriotyczne.

Kilka lat temu radni zdecydowali o powołaniu komitetu ds. budowy pomnika. W treści uchwały radnych nie było przesłania patriotycznego. Ówczesny komitet wypracował koncepcję, w konsekwencji której na placu przed ratuszem stanął kolejarz. Miasto chce teraz spełnić obietnice i postawić pomnik typowo patriotyczny.

- Na razie nie decydujemy o tym, jaki on ma być i gdzie ma stanąć - przekonywał niezdecydowanych radnych Rafał Zając, prezydent. - Komitet zajmie się koncepcją i nam ją przedstawi.

- Wśród zaproponowanego składu są osoby kontrowersyjne, których obecność może przynieść skutki uboczne - komentował radny Wojciech Seredyński, nie wymieniając nazwisk.

Na sesji rady miejskiej padły propozycje, by to zwykli mieszkańcy mieli wpływ, jak rzeźba ma wyglądać, gdzie ma stanąć i czy ją w ogóle stawiać.

- Konsultacje z mieszkańcami są nieodzowne - uważa radna Mariola Łada-Siwiec.

Władze miasta przekonywały, że pomysły wypracowane przez 16-osobowy zespół zostaną skonsultowane z mieszkańcami i radnymi. Dyskusja nad celowością powoływania zespołu organizacyjnego i w ogóle budowy kolejnego pomnika trwała dość długo.

- Podejmijmy uchwałę, a potem będziemy zajmować się koncepcją i tym, jaki ma być pomnik i gdzie stanie - uspokajał nastroje radny Damian Gralak.

Ostatecznie komitet organizacyjny powołano. W jego skład weszli urzędnicy, pracownicy stargardzkiego muzeum i 4 przedstawicieli środowisk patriotycznych. Przewodniczącą została Ewa Sowa, zastępczyni prezydenta miasta.

Wioletta Mordasiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.