Kolejny krok do budowy tunelu w Świnoujściu

Czytaj dalej
Joanna Maraszek

Kolejny krok do budowy tunelu w Świnoujściu

Joanna Maraszek

Inwestor zastępczy wysłał 14 firmom zaproszenia do składania ofert cenowych

Inwestorem budowy tunelu jest Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która wysłała już wykonawcom zaproszenia do składania ofert cenowych. Jest to kolejny krok w postępowaniu przetargowym.

Wcześniej oferenci byli poddani weryfikacji. Teraz 14 firm, które zgłosiły się do przetargu mają czas na określenie kosztów oraz czasu w jakim będą w stanie wybudować tunel.

- Jesteśmy szczęśliwi, że wszystko idzie zgodnie z planem - komentuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Kolejny etap przetargu przybliża nas do rozpoczęcia budowy tunelu pod Świną, o którym mieszkańcy marzą od lat.

Podpisanie umowy na realizację tej inwestycji powinno nastąpić na przełomie lat 2017/2018, a jej zakończenie w grudniu 2021 roku.

- Zgodnie z umową, po stronie miasta leży rozliczenie finansowe inwestycji, w oparciu o środki zewnętrzne oraz wkład własny - informuje rzecznik. - Jaki będzie ostateczny koszt budowy tunelu, jego poszczególnych etapów, dowiemy się z przetargu, prowadzonego przez szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W obowiązującej do 2028 roku, wieloletniej prognozie finansowej są ujęte środki na realizację tej inwestycji, która zdecydowanie usprawni komunikację pomiędzy wyspami Uznam i Wolin.

Stałe połączenie między wyspami będzie drogowym tunelem drążonym w korytarzu północnym (zgodnie z uzyskaną w 2010 roku decyzją środowiskową). Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu, który zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej TBM (ang. Tunnel Boring Machine).

Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m, poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna.

Joanna Maraszek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.