Kodeks drogowy będzie ostrzejszy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Kodeks drogowy będzie ostrzejszy

Tomasz Rusek

- Chcemy pozbyć się z dróg kierowców, którzy w rażący sposób łamią przepisy - mówi „GL” szef gorzowskiej drogówki nadkom. Marek Waraksa

Lada moment w życie wchodzą zmiany w Kodeksie drogowym. Czego mają spodziewać się kierowcy?
Dla mnie najważniejsze zmiany to te, które pomogą wyeliminować z dróg kierowców, którzy w rażący sposób łamią przepisy i stanowią zagrożenie dla innych.

Proszę o konkrety.
Sprawca śmiertelnego wypadku lub wypadku, w którym ktoś doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, na pewno pójdzie do więzienia na dwa lata, jeśli spowodował go będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Dziś minimalna kara za taki czyn to dziewięć miesięcy, a wyrok do roku więzienia można zawiesić. Zmiana wprowadza inne rozwiązanie, ostrzejsze. Nie będzie zawieszenia wyroku, tylko minimum dwa lata więzienia.

Dwie kolejne ważne zmiany?
One też uderzą wyłącznie w rażąco łamiących przepisy, a nie w kierowców szanujących prawo. I tak: osoby, które prowadziły samochód pomimo odebranych uprawnień, na pewno będą miały odebrane prawo jazdy na 15 lat. Kara za takie postępowanie została podwyższona do maksymalnie pięciu lat więzienia. Inaczej też będzie traktowana świadoma ucieczka przed policją.

Jak jest traktowana teraz, a jak będzie?
Dziś to wykroczenie zagrożone grzywną lub aresztem. Po zmianach będzie to czyn, za który może grozić do pięciu lat więzienia. Dodatkowo sąd takiemu złapanemu piratowi drogowemu zakaże prowadzenia pojazdów na czas od roku do 15 lat.
Dodam jeszcze, że po zmianach wykroczenia drogowe będą się przedawniać dopiero po trzech latach, a nie po dwóch.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.