Kobiety Donalda Trumpa. Kim są?

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Fariha Karim

Kobiety Donalda Trumpa. Kim są?

Fariha Karim

45. prezydent Stanów Zjednoczonych może mówić o wielkim szczęściu. Ma u swojego boku kobiety piękne, zaradne i wykształcone. Pierwsza z nich Melania Trump pełni rolę pierwszej damy Ameryki, druga czyli Ivanka Trump ma do odegrania jeszcze większą rolę. Jest nie tylko asystentką ojca, ale też jego prawa ręką.

Prawa ręka prezydenta

Oficjalnie jest „ukochaną córką swojego taty”, ale już w kampanii wyborczej Donalda Trumpa mówiono, że Ivanka będzie odgrywać poważniejszą rolę, jeśli tylko ojciec zostanie pierwszą osobą Ameryki. I tak się stało Ivanka Trump towarzyszy nie tylko ojcu w zagranicznych podróżach, zajmuje też miejsce przy stole obok niego podczas oficjalnych przyjęć prezydenta USA. Wywołało to u niektórych, jak u niemieckiej kanclerz Angeli Merkel zdziwienie, niekiedy irytację. Dziś już wiadomo, że Ivanka Trump jest nie tylko córką Donalda Trumpa, ale też jego asystentką, tak naprawdę jego prawą ręką.

Sam Donald Trump nie raz podkreślał, że Ivanka jest jedną z najważniejszych osób w jego życiu. Poliglotka, modelka, projektantka. Ivanka od zawsze pojawia się u boku ojca. Towarzyszyła mu podczas kampanii prezydenckiej, a potem stanęła przy nim, gdy wprowadził się do Białego Domu. Spekulowano nawet, że przejmie obowiązki pierwszej damy, a Melania usunie się w cień. Tak się nie stało, bo po kilku miesiącach spędzonych po zaprzysiężeniu Trumpa na prezydenta Melania przeniosła się z synem z Nowego Jorku do Białego Domu w Waszyngtonie.

Ivanka, podobnie jak jej mąż, została oficjalnie doradcą prezydenta USA. Ma swój gabinet w Białym Domu, dostęp do tajnych informacji i - jak się mówi - wpływ na wiele decyzji Donalda Trumpa. W kwietniu w wywiadzie dla „The Daily Telegraph” jej brat Eric Trump powiedział, że Ivanka nakłoniła ojca do ataku rakietowego na bazę lotniczą w Syrii. Stało to się to po ataku chemicznym w prowincji Idlib, w którym zginęło 80 osób, w tym dzieci.

Ivanka urodziła się 30 października 1981 w Nowym Jorku. Jest drugim dzieckiem Donalda Trumpa z jego pierwszego małżeństwa z czeską modelką Ivaną Zelníčkovą, które trwało od 1977 roku do 1992 roku. Ivanka ma dwóch rodzonych braci - Donalda Juniora i Erica.

Jest bardzo ambitna, pracowita i niezależna. Pokazuje to od najmłodszych lat. W swojej książce pt. „The Trump Card: Playing to Win in Work and Life” pisała, że od ojca nauczyła się m.in. ogromnego szacunku dla pieniędzy i pracy.

W szkole zawsze była prymuską. Chodziła najpierw do szkoły dla dziewcząt Chapin School na Manhattanie, potem do Choate Rosemary Hall w Wallingford w stanie Connecticut.

Po ukończeniu Choate przez dwa lata studiowała na Uniwersytecie Georgetown, po czym zmieniła uczelnię na Wharton Bussiness School Uniwersytetu Pensylwanii, którą ukończyła z wyróżnieniem, zdobywając dyplom z ekonomii w 2004 roku.

Ivanka biegle mówi po francusku, nauczyła się też trochę czeskiego, czyli ojczystego języka matki. Po studiach zaczęła pracować w firmie deweloperskiej Forest City, a po dwóch latach zatrudniła się w firmie ojca. Jej biznesowe zainteresowania są szerokie - zajmuje się m.in. handlem nieruchomościami, odzieżą, biżuterią, itp.

Została najmłodszym członkiem rady nadzorczej w historii amerykańskiego biznesu, kiedy w wieku 25 lat stała się częścią Trump Entertainment Resorts.

Ivanka dba o swój wizerunek kobiety biznesu, feministki, a jednocześnie prezentuje się jako osoba rodzinna. W 2009 roku poślubiła milionera Jareda Kushnera. To syn dewelopera Charlesa Kushnera, twórcy Kushner Companies. Jared prowadzi rodzinny biznes i jest m.in. właścicielem pisma „New York Observer”. Dla przyszłego męża przeszła na judaizm.

Wystawny ślub i wesele odbyły się na terenie klubu golfowego Trump National w Bedminster (New Jersey). W uroczystości uczestniczyło około 500 gości. Panna młoda miała na sobie suknię w stylu Grace Kelly projektu Very Wang.

Ivanka Trump i Jare Kushner mają trójkę dzieci - Arabellę Rose, Josepha Fredericka oraz Theodore’a Jamesa. Teraz Ivanka ma najtrudniejszą rolę do odegrania w swoim życiu, bo kiedy tylko pojawia się publicznie od razu przyciąga uwagę mediów. Nie wiadomo czy będzie to tylko jej chwilowa przygoda z polityką czy też „zarazi” się nią na dobre i kiedyś podejmie samodzielne wyzwanie na tym polu.

Pierwsza dama Ameryki

Dyskretna, zawsze cieniu swojego męża, zna swoje miejsce w szeregu, bo jest „tylko” pierwszą damą Ameryki. Gdziekolwiek jednak się tylko pojawi wzbudza momentalnie ogromne zainteresowanie publiki i mediów. Przede wszystkim chwalony jest jej smak w doborze strojów. A ktoś, kto jej w tej materii doradza ma wyczucie i nie było jeszcze sytuacji, by inna partnerka premiera czy prezydenta jakiegoś kraju mogła się na tym polu równać z Melanią Trump.

Żona 45. prezydenta USA, jest dopiero drugą w historii kraju pierwszą damą urodzoną poza jego granicami. Pierwszą była żona szóstego prezydenta USA Johna Quincy Adamsa - Louisa Adams, która urodziła się w Londynie jako córka Amerykanina. Ma za sobą udaną karierę modelki, zna języki obce, angażuje się charytatywnie i wychowuje syna pary - Barrona Trumpa. Melania Knavs urodziła się 26 kwietnia 1970 roku w Novo Mesto w południowej Słowenii. Wtedy była to Jugosławia. Jej rodzice to Amalija i Viktor Knavs. Ojciec prowadził salon samochodowy, a matka zajmowała się projektowaniem ubranek dla dzieci. Melania uczęszczała do szkoły średniej specjalizującej się w projektowaniu mody oraz w fotografii. Potem był Uniwersytet w Lublanie, jednak po pierwszym roku przerwała studia. Rozwijała karierę modelki w Mediolanie i Paryżu. W wieku 16 lat rozpoczęła karierę modelki.

W wieku 26 lat, przeprowadziła się do Nowego Jorku i zmieniła panieńskie nazwisko Knavs na bardziej niemiecko brzmiące Knaus. Zamieszkała w mieszkaniu fotografa w Zeckendorf Towers przy Union Square miała 26 lat. Czynsz płaciła za nią agencja jej agenta ekstrawaganckiego Włocha Paolo Zampolliego. - Okazała się profesjonalną i solidną osobą - mówi Zampolli, który wypatrzył ją w Mediolanie. Zampolli twierdzi, że Melania odniosła sukces. Miała zlecenia na 2-3 dni w tygodniu. Nigdy nie dostawała mniej niż 1.5 tys. dolarów za dzień. Ona jednak marzyła o większej scenie. Kiedyś wybłagała u Ataniana, by ten skontaktował ją z magazynem „Marie Claire”. - Powiedziałem jej, że nie jest w typie preferowanym przez to pismo. Gdy chodzi o modę poszukiwało ono wtedy przede wszystkim dziewcząt w wieku 17-21 lat. Melania była starsza.

Brała udział w castingach do kampanii reklamowych rzeczy bardziej dojrzałych - papierosów czy alkoholu - wspomina Atanian. Ona sama nie piła i nie paliła. Jako część reżimu utrzymywania nienagannej linii jadała codziennie 6-7 małych porcji owoców. Nigdy nie tykała śmieciowego jedzenia. Chodząc po domu czy robiąc pranie zawsze nosiła obciążniki na kostkach, co ujędrnia mięśnie nóg. Niemal co wieczór rozmawiała przez telefon z mieszkającymi na Słowenii matką lub siostrą.

Atanian twierdzi, że aby zdobyć więcej zleceń jako modelka Melania zaczęła bawić się kosmetyką chirurgiczną. Ona sama zaprzeczała przedtem jakoby kiedykolwiek poddawała się zabiegom. Pojawiła się w wielu kampaniach reklamowych, współpracowała ze znanymi projektantami i fotografami, m. in. z Patrickiem Demarchelierem, Helmutem Newtonem, Arthurem Elgortem, Ellen Von Unwerth, Peterem Arnellem, Antoine Verglasem oraz Mario Testino. Pojawiała się na okładkach takich magazynów jak „Vogue”, „Harper’s Bazaar”, „British GQ”, „Ocean Drive”, „Avenue”, „In Style”, „New York Magazine”, „Sports Illustrated Swimsuit Issue”, „Allure”, „Vogue”, „Self”, „Glamour”, „Vanity Fair” oraz „Elle”.

Swojego przyszłego męża poznała w styczniu 1998 roku podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody i niedługo później zostali parą. Zaręczyli się w 2004 roku, a ślub wzięli 22 stycznia 2005 roku w Palm Beach na Florydzie w kościele episkopalnym w obrządku anglikańskim. Wesele odbyło się w znanej posiadłości Trumpa w Mar-a-Lago na Florydzie. Dla Trumpa było to trzecie małżeństwo, dla Melanii pierwsze. W marcu 2006 roku urodziło się pierwsze i jak dotąd jedyne dziecko pary prezydenckiej, Barron William Trump. W 2001 roku Melania Trump została rezydentem USA i otrzymała zieloną kartę, a w 2006 - obywatelstwo tego kraju. W 2010 Melania Trump zaprojektowała swoją pierwszą kolekcję biżuterii oraz linię kosmetyków. Pojawiała się też jako współprowadząca program „The View” oraz w programie reality show swego męża „Celebrity Apprentice”. W kampanii prezydenckiej Melania wspierała męża.

Na wiecu wyborczym w listopadzie 2016 zapowiedziała, że jako Pierwsza Dama skupi się na zwalczaniu problemu cyberprzemocy. - Musimy nauczyć naszą młodzież amerykańskich wartości: życzliwości, uczciwości, szacunku, współczucia, miłości, zrozumienia i współpracy - mówiła. Po wygranych wyborach przez pierwsze kilka miesięcy pozostawała w Nowym Jorku, gdzie 11-letni Barron uczęszczał do szkoły. Oboje przeprowadzili się do Białego Domu po zakończeniu roku szkolnego, w czerwcu. Melania Trump towarzyszy mężowi podczas oficjalnych wizyt i spotkań w USA oraz za granicą. Chwalona jest za nieskazitelny styl i dobór garderoby.

Melania jest trzecią żoną Donalda Trumpa

Ivanka to amerykańska modelka i przedsiębiorca , córka Donalda i jego byłej żony Ivany

Fariha Karim

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.