Wioletta Mordasiewicz

Kluczewo. Drzewa zasłaniają im słońce. W mieszkaniach jest ciemno

Kluczewo. Drzewa zasłaniają im słońce. W mieszkaniach jest ciemno
Wioletta Mordasiewicz

Lokatorzy bloku przy ulicy Kolejowej w dzielnicy Kluczewo chcą wycinki lip.

Do redakcji Głosu dzwoniło parę osób, mieszkających w dzielnicy Kluczewo. Lokatorzy dwuklatkowego budynku nr 5 przy ulicy Kolejowej skarżą się na to, że drzewa rosnące od strony podwórza zasłaniają im słońce. Przez lipy pod oknami mają ciemno w mieszkaniach. Jeden z lokatorów mówi, że należałoby wyciąć sześć drzew, bo ich konary zaciemniają im mieszkania.

- Nic z naszych okien nie widać - mówi stargardzianin. - Tylko te drzewa. W mieszkaniach jest ciemno. Pisaliśmy do TBS, dostaliśmy odpowiedź, że koszt wycięcia wyniesie ponad 500 tys. zł.

Inna kobieta z tego bloku także skarżyła się na ciemności oraz na to, że budynek, jako jedyny, nie jest podłączony do sieci gazowej.

Muszą nasadzić nowe

Lokatorzy budynku nr 5 przy ulicy Kolejowej w Klucze-wie stanowią wspólnotę mieszkaniową zarządzaną przez biuro obsługi wspólnot mieszkaniowych w Stargardzkim Towarzystwie Budownictwa Społecznego.

- Członkowie wspólnoty na tegorocznym zebraniu sprawozdawczym podjęli uchwałę w sprawie wycinki drzew rosnących od strony podwórka - przedstawia stanowisko Helena Walukiewicz, kierownik rejonu eksploatacji budynków. - Rozpoczęliśmy procedurę, wystąpiliśmy do urzędu miasta z wnioskiem o wydanie decyzji. W toku sprawy urzędnicy zwrócili się o uzupełnienie wniosku o wykonanie projektu planu nasadzeń zastępczych. Sprawa nadal pozostaje w toku.

Wykonanie projektu nasadzeń i jego realizacja, jak informuje zarządca wspólnoty, spowodują znaczne zwiększenie nakładów finansowych.

- Dlatego członkowie wspólnoty ponownie będą musieli rozpatrzyć zasadność wcześniej podjętej w tej sprawie decyzji - dodaje Helena Walukiewicz. - Możliwe jest, że złożony wniosek ulegnie zmianie bądź zapadnie decyzja wspólnoty o odstąpienie od wniosku w całości. Opłata 502 tys. zł byłaby wymagalna w sytuacji, gdyby nie został wykonany projekt nasadzeń, a wydana jedynie zgoda na ich wycięcie. Gdyby wszystkie drzewa w trakcie wizji zakwalifikowano jako niezagrażające bezpieczeństwu. Za drzewa zakwalifikowane, jako zagrażające bezpieczeństwu, opłata nie jest pobierana.

O gazie będą mówić


Mieszkańcy bloku przy ulicy Kolejowej nadal palą w piecach.

- Jako jedyny blok w Kluczewie nie mamy gazu - mówią jego lokatorzy. - Na ścianach ciągle pełno sadzy. Chcielibyśmy już mieć wygodę.

Zarządca informuje, że kwestia podłączenia budynku do sieci gazowej będzie omawiana na najbliższym zebraniu wspólnoty.

- Wszelkie wymagane proceduralnie czynności przypuszczalnie zakończą się pod koniec bieżącego roku lub na początku następnego - zapewniają pracownicy TBS.

Wioletta Mordasiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.