Kierowcy boją się, że wpadną w dziurę. Mają się czego bać?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Sławomir Bobbe

Kierowcy boją się, że wpadną w dziurę. Mają się czego bać?

Sławomir Bobbe

W połowie roku zakończy się budowa buspasa na Gdańskiej. Inwestycja warta jest 10 milionów złotych. Na razie w części kierowców budowa budzi obawy.

- Jazda wzdłuż budowanego buspasa przy ulicy Gdańskiej jest niebezpieczna. Łatwo się zsunąć do wykopu. Zwłaszcza po zmroku nie do końca wiadomo, gdzie jest jeszcze trasa, a gdzie zaczyna się uskok - ocenia pani Magdalena z Osielska.

- Na ulicy leży jakiś szlam, jest dość ślisko. To jak sądzę wina sprzętu wyjeżdżającego z budowy, który to błoto nawozi. ZDMiKP powinien dopilnować, by wykonawca po sobie sprzątał - ocenia pan Mieczysław z Bydgoszczy.

Ulica to budowa

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ma w tej sprawie zupełnie inne zdanie. - Ulica Gdańska na tym odcinku jest terenem budowy, prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. W tym celu wprowadzono również oznakowanie, które dopuszcza w tym miejscu maksymalną prędkość do 40 kilometrów na godzinę. Jeśli kierowcy będą respektować te ograniczenia nie ma obaw, że dojdzie do jakichś niebezpiecznych zdarzeń - uważa Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy. - Dotychczas nie zanotowaliśmy żadnego takiego zdarzenia. Owszem, przejazd jest nieco utrudniony, do tego dochodzi jesienna aura zimą, która powoduje, że nawierzchnia miejscami może być śliska, ale kierowcy doskonale o tym wiedzą.

Alternatywą dla ostrożnej jazdy będzie zwężenie jezdni, a nawet wprowadzenie ruchu wahadłowego. Niestety, nie każdy kierowca mimo prac trwających już kilka miesięcy - zwrócił uwagę, że na Gdańskiej w tym rejonie nie można już jeździć siedemdziesiątką.

Buspas i rondo

Buspasy na ul. Gdańskiej powstaną od wiaduktu nad torami do pętli autobusowej w Myślęcinku. Ułatwią przejazd autobusom linii nr 52,93 i 94, szczególnie w czasie dużych imprez organizowanych w Myślęcinku. Elementem zadania jest też rondo u zbiegu z ulicą Rekreacyjną. Będzie posiadało trzy wloty. Skrzyżowanie z wyspą centralną zagwarantuje wszystkim uczestnikom ruchu większe bezpieczeństwo. Wokół niego dobudujemy nowe chodniki i drogi rowerowe. Łatwiej będzie też wyjechać z ul. Rekreacyjnej. Warto podkreślić, że w bezpośrednim sąsiedztwie ronda w ramach innego projektu powstanie parking typu P+R (parkuj i jedź) umożliwiający wygodną przesiadkę na tramwaj. Budowa buspasów na Gdańskiej kosztuje ponad 10 mln zł. Inwestycja zlecona została do realizacji w oparciu o tryb zaprojektuj i wybuduj. Wykonawca w pierwszej kolejności przygotowywał projekt oraz został zobowiązany do uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji.

Buspas, który ułatwi poruszanie się autobusów powstaje także na wschodniej jezdni ulicy Kujawskiej. Powstanie pasa dla autobusów przewiduje również projekt modernizacji ulicy Nakielskiej. Na tej ulicy znajda się po dwa pasy ruchu w każdą stronę, ale dwa wewnętrzne stanowić będą właśnie buspasy (korzystać będą z nich mogły pojazdy skręcające w lewo). Dostęp do nich pasażerowie będą mieli z bezpiecznych przystanków wiedeńskich.

Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.