Kaucja za butelki poprawi recykling?

Czytaj dalej
Fot. Fot Maciej Jeziorek / Polskapresse
Tomasz Kapica

Kaucja za butelki poprawi recykling?

Tomasz Kapica

Wprowadzenie kaucji na opakowania plastikowe i puszki rozważa Ministerstwo Środowiska. Eksperci uważają, że to krok w dobrą stronę. Ale też mówią, że trzeba się liczyć z podwyżkami cen.

Obecnie w opolskich sklepach kaucję płaci się niemal wyłącznie przy zakupie piwa butelkowanego i to w przypadku niektórych produktów. Kosztuje ona od 35 do 50 groszy za jedno opakowanie. Ale niewykluczone, że już niedługo przy zakupach będziemy płacić również za plastikowe butelki czy puszki.

Ministerstwo Środowiska rozważa bowiem wprowadzenie kaucji na inne opakowania. Przede wszystkim chodzi o ekologię i poziom recyklingu odpadów, który w naszym kraju jest niski (patrz ramka).

Sami sklepikarze mówią, że jest im obojętne, czy klient płaci kaucję czy nie. - Ale trzeba pamiętać o tym, że ceny produktów trochę wzrosną - mówi Paweł Dawidowicz, współwłaściciel jednego ze sklepów spożywczych w Kędzierzynie-Koźlu. - Przede wszystkim o cenę kaucji, czyli butelka najtańszej wody mineralnej nie będzie kosztowała 1 zł, tylko 1,50 zł. Po drugie obsługa systemu będzie generowała jakieś koszty i to też może się odbić na cenach.

Krzysztof Ważny, przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego „Czysty region”, który odpowiada za odbiór odpadów z południowo-wschodniej części województwa opolskiego mówi, że pomysł jest dobry. - Wymaga on jednak ustawienia specjalnych automatów, które przyjmowałyby opakowania i wydawały gotówkę - mówi Krzysztof Ważny. Według eksperta jedna z głównych korzyści to fakt, że opakowania byłyby czyszczone przed oddaniem. Dziś zanieczyszczenie odpadów, nawet posegregowanych, utrudnia ich recykling.

System będzie wymagał ustawienia automatów w sklepach

Ministerstwo Środowiska wydało w tej sprawie wczoraj komunikat. Podkreśliło w nim, że aktualnie przepisy ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi nie przewidują obowiązkowego stosowania kaucji za opakowania po napojach, ale jednocześnie tego nie zabraniają.

„Wprowadzenie takiego systemu w Polsce wymaga wcześniejszego przeprowadzenia szczegółowych analiz pod kątem korzyści i kosztów jego funkcjonowania” - czytamy w komunikacie. Dalej resort środowiska informuje, że prowadzi prace analityczne dotyczące funkcjonowania systemu kaucji na niektóre rodzaje opakowań, obejmujące systemy stosowane w państwach europejskich. Od wyników tych analiz zależeć będzie ewentualne podjęcie działań legislacyjnych w tym zakresie. Ministerstwo nie przygotowało na razie żadnego projektu i nie prowadzi żadnych prac w tym obszarze.

Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.