Karsibór zmieni swoje oblicze po remoncie w 2018 roku

Czytaj dalej
Joanna Maraszek [email protected]

Karsibór zmieni swoje oblicze po remoncie w 2018 roku

Joanna Maraszek [email protected]

Miasto właśnie podpisało umowę na wykonanie projektu przebudowy ulic.

Nie ma kanalizacji, droga jest byle jaka, mogłoby być lepsze oświetlenie... Przynajmniej jest nowy most, łączący Karsibór z wyspą Wolin. Lista życzeń, a właściwie spraw, które rzeczywiście wymagają wykonania, jest długa. Szansa na zmianę wizerunku Karsiborza, który wciąż, choć na szczęście coraz mniej, postrzegany jest jako zapomniana część Świnoujścia, jest duża.

Miasto właśnie podpisało umowę na wykonanie prac projektowych, które odmienią wygląd wyspy. Zamiast nierównej drogi, otoczonej barakami zasłaniającymi widok na Starą Świnę, będzie piękny bulwar.

Natura 2000 to dla inwestorów obostrzenia

- Miasto właśnie podpisało umowę na wykonanie prac projektowych, jednak na samo opracowanie będziemy musieli poczekać - informuje Robert Karelus ze świnoujskiego magistratu. - Cały obszar objęty jest dyrektywą Natura 2000, co wiąże się z uzyskaniem odpowiednich opinii środowiskowych oraz decyzji związanych z planowanymi pracami.


Prace remontowe dotyczą głównej, najdłuższej ulicy na wyspie Karsibór
, czyli ul. 1 Maja.

- Poza tym miasto zamierza się ubiegać o środki zewnętrzna na remont tak zwanej alei Dębowej - dodaje Robert Karelus. - Mamy nadzieję, że uda się pozyskać dodatkowe fundusze unijne w 2018 roku. Wtedy też miałyby zacząć się pierwsze roboty.

Remont ul. 1 Maja zakłada wymianę nawierzchni oraz stworzenie całej infrastruktury towarzyszącej. To zagospodarowanie terenu wzdłuż drogi, stworzenie oświetlenia, studzienek chłonnych, ale także instalacji wodno-kanalizacyjnej.

- Wykonując kompleksowy remont, musimy myśleć przy-szłościowo - tłumaczy Robert Karelus. - Już w tej chwili powinno powstać opracowanie wykonane przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Podczas remontu zostanie stworzona infrastruktura wodno-kanalizacyjna, która w przyszłości umożliwi podłączenie okolicznych nieruchomości. Gdybyśmy wykonali remont, nie uwzględniając tych planów, mogłoby się okazać, ze za kilka lat konieczne byłoby zrywanie nowej nawierzchni, a to mija się z celem całej inwestycji. Chcemy ją wykonać kompleksowo.

Będzie piękny bulwar

Obecnie wzdłuż ulicy, przy nabrzeżu Starej Świny, mieści się pełno altan, niewielkich ryba-czówek, które uniemożliwiają dostęp do wody. Altany powstały, kiedy wyspę zaczęli zasiedlać pierwsi polscy mieszkańcy. Stawiali niewielkie budyneczki, w których mogli trzymać łodzie, sprzęt wędkarski, ale także schronić się przed padającym deszczem, gdy spędzali czas nad wodą. Teraz altany znikną.

- Pamiętam doskonale, jak pierwsi osadnicy wkładali wiele pracy w stworzenie miejsca do życia - zapewnia Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. - Obiecałem im, że tak długo, jak będą żyć i mieszkać na wyspie, będą mieli dostęp do nabrzeża i możliwość trzymania swoich altan. W tej chwili dzieci i wnuki tych osadników ubiegają się o przedłużenie możliwości korzystania z nabrzeża, ale niestety wszystkim musiałem odmówić. Nie było wyjątków. Uważam, że nabrzeże należy udostępnić dla wszystkich mieszkańców i wczasowiczów, których na wyspie Karsibór jest coraz więcej. Miejsce ma potencjał. W Karsiborzu pojawia się z roku na rok więcej turystów.

Teren nabrzeża należy do miasta. W przyszłości zamiast altan będzie bulwar spacerowy ze ścieżką rowerową oraz infrastrukturą towarzyszącą. Przejeżdżając ulicą będzie można podziwiać wody Świny.

Niezwykłe miejsce

Pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z niezwykłej historii wyspy Karsibór. Jeszcze 136 lat temu Karsibór, a właściwie Caseburg był niewielką wioską w lewej części wyspy Uznam. Nazwa pochodzi od wyrazu, którym posługiwali się osadnicy Pomorscy „karś”, „karśniawy” czyli „lewy”, co obecnie można tłumaczyć jako „bór po lewej stronie”.

Karsibór stał się wyspą dokładnie 20 sierpnia 1880 roku. Jak to możliwe? W roku 1874 rozpoczęto budowę kanału Piastowskiego, który miał usprawnić żeglugę między Szczecinem, a Morzem Bałtyckim. Inwestycja zajęła 6 lat i na zawsze zmieniła historię miejsca.

Ta była część wyspy Uznam, straciła całkowicie stałe połączenie z nią. Na Uznam, mieszkańcy Karsiborza mogli się przedostać z wyspy Wolin, na którą przejeżdżali i dalej przejeżdżają mostem. Do centrum Świnoujścia można się dostać promami Karsibór.

Cała powierzchnia nowej wyspy ma 14 km kw. Większą jej część zajmują bory, łąki i pastwiska. Wzdłuż głównej ulicy można podziwiać zabytkowe, poniemieckie domy. Niektóre, należące wcześniej do zamożniejszych rodzin, posiadają sztukaterię.

Pamiątką po życiu dawnych osadników jest także zabytkowy kościółek z przełomu XV i XVI w. Wzniesiono go w miejscu dawnej świątyni. W 1630 r., w oczekiwaniu na przeprawę swoich wojsk, w kościelnej plebanii kwaterował przez 5 dni szwedzki król Gustaw II Adolf. Dawniej do parafii należały też dwie osady Woitzke i Fuhlen-see, które upadły w czasie wojny trzydziestoletniej.

Karsibór, choć dziś zamieszkany zaledwie przez garstkę mieszkańców, do roku 1945 była jedną z najludniejszych wsi powiatu Uznam-Wolin. Miejsce do dziś zachowało swój historyczny charakter, co teraz może być wykorzystywane turystycznie. a ą

Joanna Maraszek [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.