Kabinet księcia Filipa II wraca na Zamek Książąt Pomorskich

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Wołosz
Małgorzata Klimczak

Kabinet księcia Filipa II wraca na Zamek Książąt Pomorskich

Małgorzata Klimczak

Projekt Kabinet 2.0 stanowi rozbudowanie wystawy stałej „Na dworze książąt pomorskich” o interaktywną wersję słynnego kabinetu księcia pomorskiego Filipa II.

Kabinet księcia Filipa II wraca na Zamek Książąt Pomorskich
Sebastian Wołosz

Ten niezwykły obiekt, stworzony dla księcia w latach 1610-1617 przez grupę augsburskich rzemieślników, zaprojektował Filip Hainhofer - marszand, bankier, wzięty dyplomata i kolekcjoner sztuki, który reprezentował interesy Filipa II, władającego Księstwem Pomorskim w latach 1606-1618. Kabinet dostarczony w 1617 r. do szczecińskiego zamku, zawierał ogromną liczbę przedmiotów, m.in. instrumenty astronomiczne i matematyczne, przyrządy balwierskie, plansze i figury do gier, srebra stołowe, przybory toaletowe, przyrządy naukowe i obrazy. Szybko zyskał sławę jako największe i najbardziej skomplikowane dzieło w swoim gatunku.

Kabinet księcia Filipa II wraca na Zamek Książąt Pomorskich
archiwum

Kabinet Pomorski został zniszczony w trakcie II wojny światowej, ocalała część jest obecnie przechowywana jest w Kunstgewer-bemuseum, oddziale Staatliche Museen w Berlinie. W ramach projektu KABINET 2.0 na podstawie materiałów archiwalnych i fotografii, mebel został przywrócony do życia w postaci aplikacji.

Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.