Sławomir Bromboszcz

Już teraz trzeba myśleć o tym, kto będzie nas pielęgnował za kilka lat

Malwina Żydzik (od lewej), Milena Kubica, Katarzyna Zielnik i Joanna Ciołczyk uważają, że pomysł utworzenia klasy o profilu medycznym jest dobry i wielu Fot. Fot. Sławomir Bromboszcz Malwina Żydzik (od lewej), Milena Kubica, Katarzyna Zielnik i Joanna Ciołczyk uważają, że pomysł utworzenia klasy o profilu medycznym jest dobry i wielu pomoże wybrać trafny kierunek studiów
Sławomir Bromboszcz

Pielęgniarki, lekarze i ratownicy medyczni od zaraz mogą dostać pracę w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie. Braki kadrowe są też w innych szpitalach regionu, a może być jeszcze gorzej. Już teraz trzeba zacząć działać i zachęcać młodzież do kształcenia się na kierunkach medycznych.

Najgorzej wygląda sytuacja w przypadku pielęgniarek. Chrzanowskiej lecznicy, by sprawnie funkcjonowała, potrzebnych jest ich około 400. Obecnie jest 20 wakatów i dodatkowo sporo pracownic przebywa na zwolnieniu L4, bo trudy pracy dają się im we znaki. To sprawia, że faktycznie braki są jeszcze większe. Średnia wieku pielęgniarek to 51 lat.

- Możemy się spodziewać ich odejść ze szpitala. Wiele pielęgniarek po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal pracuje w zawodzie, jednak wybiera lżejszą pracę w przychodniach - mówi Grażyna Gaj, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy chrzanowskim szpitalu.

W dalszej części tekstu:

 • ile obecnie zarabiają pielęgniarki w regionie?
 • jaką receptę na braki kadrowe mają szkoły?

 

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bromboszcz

Dziennikarz Gazety Krakowskiej oraz portalu gazetakrakowska.pl. Redaktor Dziennika Polskiego, tygodnika "Małopolska zachodnia" oraz serwisu chrzanow.naszemiasto.pl. Pasjonat ekonomii, literatury oraz muzyki. Propagator turystyki rowerowej oraz pieszej. Z wykształcenia ekonomista.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.