Janusz Strzelczyk

Juliette Binoche pochodzi z Częstochowy. Jej babcia występowała w teatrze

Juliette Binoche Fot. theplaylist.net Juliette Binoche jest gwiazdą światowego kina. Grała m.in. w filmie „Niebieski” Krzysztofa Kieślowskiego.
Janusz Strzelczyk

Pradziadek Juliette Binoche przyjechał do Częstochowy w 1895 roku. Jej polska, częstochowska babcia Julia, po której ma imię, występowała w tutejszym teatrze.

Juliette Binoche, wielka francuska aktorka i laureatka Oscara, ma wielki sentyment do Częstochowy. Tu są jej rodzinne korzenie. W Częstochowie urodziła się jej matka, Monique Stalens. Juliette Binoche do Częstochowy zaprosił ponad 10 lat temu Tadeusz Wrona, ówczesny prezydent miasta, na Kongres Częstochowian. Niestety nie mogła wtedy przyjechać.

- Moja żona zwróciła uwagę na zdjęcie Juliette Binoche z babcią w jednym z kolorowych czasopism, z podpisem, że jej rodzina pochodzi z Częstochowy - opowiada Wrona. - Zaczęliśmy szukać w Urzędzie Stanu Cywilnego, archiwach, częstochowskich śladów rodziny aktorki.

Zaprosił aktorkę na Kongres Częstochowian w 2005 roku. Napisał do niej: „Kieruję zaproszenie do Pani, wierząc, że nazwa naszego miasta nie jest obca Pani sercu. Częstochowa to miejsce z Jasną Górą - stolica duchowa Polski. Pamiętam doskonale, jak w filmie »Niebieski« w reżyserii śp. Krzysztofa Kieślowskiego mistrzostwo Pani gry aktorskiej wydobyło owe dręczące każdego człowieka pytania egzystencjalne. Wierzę, że Częstochowa nie jest dla pani miastem obojętnym ze względu na rodzinne tradycje”.

Juliette Binoche odpisała: „Pańskie zaproszenie bardzo mnie wzruszyło. Obecnie jestem ciągle w podróży i mam dużo pracy w perspektywie, ale jak tylko będę mogła, napiszę do Pana. Polecam się”.

I w kolejnym liście: „Otrzymałam Pańską korespondencję, dziękuję. Obecnie kręcę film w Londynie. Bardzo chciałabym pewnego dnia przyjechać. Mama powiedziała mi, że otrzymała od Pana dokumenty dotyczące naszej rodziny. Dziękuję za pamięć o przeszłości, która jest w nas zawsze obecna. Pozdrawiam”.

  • W dalszej części przeczytasz o korzeniach rodziny słynnej aktorki
Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.