Jesteśmy w czołówce miast najbardziej przyjaznych kierowcom. Zgadzacie się z tym?

Czytaj dalej
Marek Jaszczyński

Jesteśmy w czołówce miast najbardziej przyjaznych kierowcom. Zgadzacie się z tym?

Marek Jaszczyński

Gród Gryfa zajął chlubne, drugie miejsce. Za co? M.in. za małą liczbę kolizji i tanią strefę parkowania.

W zestawieniu ujęte zostały największe miasta w Polsce, które podzielono na dwie grupy. Kryterium podziału była liczba mieszkańców.

- Wśród 19 największych miast w Polsce znalazł się również Szczecin, który już drugi rok z rzędu zajął wysokie 2 miejsce w generalnej klasyfikacji - mówi Patrycja Adamczyk z serwisu oponeo.pl, który opracował ranking we współpracy z systemem Yanosikiem.

Ile kolizji?

W pierwszej kolejności przeanalizowana została kolizyjność w badanych miastach. Tego typu informacje zostały pozyskane z systemu Yanosik, za pomocą którego użytkownicy zgłaszają różnego rodzaju utrudnienia na drodze, w tym również informacje o kolizjach.

W niniejszym raporcie pod uwagę brane były jedynie potwierdzone zgłoszenia.

Najwyższą notę otrzymywały miasta, w których odnotowana została najmniejsza liczba wypadków w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Jak wynika ze statystyk, najmniej wypadków, w kategorii dużych miast, jest w Szczecinie i we Wrocławiu.

Zatory w ścisłym centrum...

Nasze miasto wypadło też nieźle przy sprawdzeniu średnich prędkości w miastach, to 44 kilometry na godzinę. Nasi kierowcy nie pojadą za to szybko w ścisłym centrum miasta.

Szczecin zajął w tej kategorii piątą lokatę ze średnią 26 kilometrów na godzinę. Najszybciej po centrum jeżdżą kierowcy w Gdańsku (33 km/h).

...i tanie parkowanie

Autorzy rankingu wzięli pod lupę parkowanie, czyli średnie opłaty za postój przez pierwszą i każdą kolejną godzinę, godziny funkcjonowania płatnych stref, możliwość wykupienia elastycznych abonamentów okresowych, zwolnienie motocyklistów z opłat parkingowych oraz liczbę miejsc parkingowych przypadająca na 1000 mieszkańców. Okazało się, że najlepsze warunki do parkowania mają kierowcy ze Szczecina.

Średnia opłat za parkowanie to 2,43 zł, w Poznaniu to 2,99 zł.

Eksperci z Oponeo w oparciu o dane pochodzące z systemu Yanosik opracowali także zestawienie dotyczące przyjazności miast w stosunku do aut elektrycznych.

Obliczono na ile kilometrów kwadratowych przypada jedna, ogólnodostępna stacja ładowania samochodów elektrycznych. Szczecin znalazł się w środku stawki z 17 km2.

W przypadku cen paliwa w Szczecinie płaci się najwięcej za olej napędowy (5,01 zł zal itr) i tanio za PB95 (4,88 zł). Szczecin nie jest tanim miejscem pod względem polisy OC. Średnia kwota to 758 złotych, a w Lublinie 626 złotych.

Marek Jaszczyński

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Nowa

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.