Jest większa szansa na remont amfiteatru w Stargardzie

Czytaj dalej
Fot. Tadeusz Surma
Grzegorz Drążek

Jest większa szansa na remont amfiteatru w Stargardzie

Grzegorz Drążek

Kontrakt terytorialny obejmie inwestycję w parku Chrobrego.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego poinformował, że pięć dużych inwestycji w sferze kultury zostanie włączonych do zachodniopomorskiego kontraktu terytorialnego. Trzy dotyczą Szczecina, jedna Koszalina i jedna Stargardu.

Amfiteatr czeka na remont

W przypadku Stargardu chodzi o długo wyczekiwaną przez mieszkańców przebudowę amfiteatru. Obiekt w parku Chrobrego, w którym odbywają się między innymi koncerty na Dni Stargardu, jest w kiepskim stanie i potrzebuje generalnego remontu.

- Kontrakt terytorialny to ważny dokument zawierający porozumienie między samorządem a stroną rządową w zakresie finansowania przedsięwzięć lokalnych, które są niezbędnym warunkiem rozwoju regionu - informują przedstawiciele urzędu marszałkowskiego. - Zawarte są w nim najważniejsze inwestycje finansowane zarówno ze środków unijnych, jak i budżetu państwa. W wyniku uruchomienia dodatkowego naboru projektów z sektora kultury do włączenia na listę kontraktów terytorialnych, pięć zachodniopomorskich inwestycji otrzymało pozytywną rekomendację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oznacza to, że inwestycje te będą mogły być finansowane w kolejnych ogłaszanych konkursach.

Przed Stargardem otworzyła się druga droga pozyskania pieniędzy na generalny remont wybudowanego w latach siedemdziesiątych XX wieku amfiteatru.

Dwie drogi na przebudowę

Pierwszą było zawiązanie w 2015 roku polsko-niemieckiej współpracy pomiędzy Stargardem a miastem Pase-walk, gminą Fahrenwalde, stowarzyszeniem Schloss Bröllin w tej gminie i parafią w Fahren-walde. W tym projekcie chodzi o organizację cyklicznego „Transgranicznego Festiwalu Kultury i Sztuki Euroregionu Pomerania”. Wydarzenie to miałoby się odbywać w stargar-dzkim amfiteatrze i jeśli w ramach tego projektu unijne pieniądze zostaną przekazane, wtedy amfiteatr zostałby zmodernizowany.


- Są teraz dwie drogi pozyskania środków na remont amfiteatru i obie szanse chcemy wykorzystać, z żadnej drogi nie zrezygnujemy - mówi Ewa Sowa, zastępczyni prezydenta Stargardu.

Jeśli Stargard zdobędzie dofinansowanie zarówno dzięki kontraktowi terytorialnemu województwa zachodniopomorskiego, jak i w ramach projektu polsko-niemieckiego, wtedy będzie musiał wybrać jedno z nich, bo jak tłumaczą przedstawiciele miasta, z dwóch źródeł pomocy nie można finansować tej samej inwestycji.

Grzegorz Drążek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.