Jedziemy do Szwajcarii, do term w Vals. Anna Dudzińska prezentuje program "Dobrze zaprojektowane"

Czytaj dalej
Anna Dudzińska

Jedziemy do Szwajcarii, do term w Vals. Anna Dudzińska prezentuje program "Dobrze zaprojektowane"

Anna Dudzińska

Dziś odcinek „Dobrze zaprojektowane” idealny na lutowe mrozy. Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice prezentuje doskonałą architekturę gorących term. Wcale nie tak znowu daleko... Termy Vals w Szwajcarii: we wnętrzu mistrzowi architektury Peterowi Zumthorowi wystarczyły dwa materiały - kamień i drewno.

Gdyby kiedyś ktoś tylko mógł tam pojechać… to koniecznie powinien. Choć Szwajcaria kojarzy nam się z alpejskimi domkami, to jest też miejscem wysmakowanej i niezwykle współczesnej architektury. Dziś zabieram Państwa w góry - oto piękne termy Vals.

Jest jeszcze chłodno, a więc zaproponuję Państwu coś, co nas na pewno rozgrzeje. Architekt Piotr Musiałowski, autor projektu m.in. polskiego pawilonu na Expo w Mediolanie, czytał o tym miejscu już w czasie studiów.

- Owszem, już nasi profesorowie opowiadali, że jest to miejsce obowiązkowe, miejsce, które trzeba zobaczyć. Nie dowierzałem: czy rzeczywiście tam można tak mocno, tak sensualnie, odczuwać architekturę? - opowiada Musiałowski.

W środku gór, wśród niesamowitych krajobrazów, stoi niezwykły budynek.

- Zarówno wnętrze, jak i zewnętrze wykonano z przepięknego kamienia lokalnego - mówi Musiałowski. - Już sam rysunek tego kamienia, cała ta elewacja, robi ogromne wrażenie. Natomiast sama bryła jest bardzo prosta.

Żeby dobrze zobaczyć te termy, trzeba - wiadomo - wskoczyć do wody. Pan Piotr uważa, że dopiero wtedy, będąc wewnątrz, można zrozumieć ten budynek. Gdy tak przechodzimy z basenu do basenu i smakujemy atmosferę miejsca.

- Szczególne jest oglądanie tej architektury w momencie, gdy jesteśmy zrelaksowani, pływamy w basenach, odpoczywamy. To bardzo sensualne odczucie. Wchłania się tę architekturę niemalże całym ciałem. Miałem wrażenie, że to jest doznanie wręcz metafizyczne - pięknie mówi Musiałowski. - Dodajmy ciekawe operowanie światłem, każde pomieszczenie ma tam różną temperaturę światła. Raz jest jaśniej, raz ciemniej… Bardzo to wszystko nastrojowe.

We wnętrzu mistrzowi architektury Peterowi Zumthorowi wystarczyły dwa materiały - kamień i drewno. A i tak termy Vals robią ogromne wrażenie. Dotykają wszystkich naszych zmysłów. Niczym forma sakralna, trochę jak skalna grota, a trochę jak galeria sztuki...

Za co świat tak bardzo szanuje szwajcarską szkołę architektury? Może właśnie za tę prostotę i zmysłowość? Posłuchajcie całej audycji i zobaczcie piękne zdjęcia.

Anna Dudzińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.