Jarosław Kita: Należy eksponować to co jest specyficzne dla Łodzi

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Anna Gronczewska

Jarosław Kita: Należy eksponować to co jest specyficzne dla Łodzi

Anna Gronczewska

Prof. Jarosław Kita, historyk Uniwersytetu Łódzkiego, jest kierownikiem Zakładu Przemian Struktur Społecznych.

Jest pan łodzianinem?

Łodzianinem z wyboru. Miałem 19 lat, gdy przyjechałem tu na studia i zostałem. Wybrałem Łódź jako swoje miasto.

Łódź pana urzekła?

Jak widać! Bardzo lubię to miasto. Wiele razy sprzeczam się, nawet z rodowitymi łodzianami, którzy niekoniecznie kochają miasto, w którym się urodzili. Ja bardzo lubię Łódź i nie porównuje jej z Warszawą czy Krakowem. Często więc bronię Łodzi.

Na czym polega niezwykłość Łodzi?

Ma swoją duszę, odmienną na przykład od Krakowa, gdzie zabytek stoi koło zabytku. Czy też od Warszawy, która jest stolicą. Łódź jest miastem innego typu, które ma wiele specyficznych cech. Ta specyfika tak zwanej przemysłowej Łodzi decyduje. Kto zna jej historię wie kiedy to miasto urosło i jakie były filary, na którym budowała swoją miejskość. To jest cecha, którą warto podkreślać. Nie ma innego miasta o takim charakterze jak Łódź.

Łódź kojarzyła się jako miasto przemysłowe, bez zabytków. Jak jest naprawdę?

Oczywiście, że to miasto z zabytkami i jeszcze pięknymi zabytkami. Ma swoje specyficzne zabytki. Stanowi je architektura poprzemysłowa. To ona stanowi największą wartość Łodzi. Czy ktoś znajdzie w Polsce drugie takie miejsce jak Księży Młyn? Nie wspomnę o Manufakturze. Doceniam to, że została odbudowana, zachowana w tkance miejskiej. Przyznam jednak, że nie lubię Manufaktury. Kojarzy mi się z miejscem o pejoratywnym wydźwięku. Nie lubię tego typu miejsc. Natomiast Księży Młyn to prawdziwa architektoniczna „perełka’. Wiele osób pytanych o niezwykłe łódzkie miejsca wymienia ul. Piotrkowską. Tylko spacerując tą ulicą patrzą pod nogi. A wystarczy zadrzeć głowę i spojrzeć w górę. Wtedy zobaczy się jak piękne są te łódzkie kamienice.

Czego by pan życzył Łodzi?

By była wreszcie doceniona. Niestety, ostatnio przegrywamy różne wielkie akcje, jak na przykład Expo. Myślę, że należy eksponować to co jest specyficzne, łódzkie.

Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.