Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Janina Ochojska: Nie wszystkie kobiety chcą równych praw - mówi szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej

Czytaj dalej
Fot. brak
Dorota Witt

Janina Ochojska: Nie wszystkie kobiety chcą równych praw - mówi szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej

Dorota Witt

- W krajach, gdzie dziś toczą się wojny, to kobiety przejmują rolę tradycyjnie przypisywaną mężczyźnie. W Somalii zaczynają działać w biznesie, zyskują na znaczeniu. Katalizatorem był konflikt i brak mężczyzn, ale sądzę, że nie dadzą sobie już odebrać tego, co osiągnęły - mówi Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej

Podczas konferencji „Przedsiębiorczość jest polską kobietą i torunianką” powiedziała pani, że równouprawnienie nie jest wartością, o którą powinniśmy walczyć na każdej szerokości geograficznej...

Bo równouprawnienie nie w każdym narodzie wyznacza prawidłowe stosunki społeczne. Dla mnie równość wobec praw jest niepodważalna, tak samo jak równy dostęp do dóbr, stanowisk, brak różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach. Ale mówię to z naszej, europejskiej perspektywy. Kiedy próbujemy to europejskie spojrzenie przełożyć choćby na afrykański grunt, prowadzi to do degradacji tamtejszej kultury.

Jeśli próbowałabym wytłumaczyć kobiecie w Sudanie Południowym, czym jest równouprawnienie, nie mogłaby zrozumieć, o czym mówię. Dla niej równouprawnienie jest wtedy, gdy mąż porządnie wykarczuje ziemię, a ona może mu rodzić dzieci, bo tam właśnie dzieci są gwarancją spokojnej starości. I kobieta, i mężczyzna pracują ciężko, ale każde z nich ma swoje zadania. Gdybyśmy dziś powiedziały tamtejszej kobiecie, żeby nie dźwigała wody ze studni, że to powinien i może robić mężczyzna, poczułaby się odarta z godności. Możliwość dostarczania rodzinie wody przez kobietę jest tak zakorzeniona w tamtejszej tradycji, że próba zmiany byłaby jak barbarzyństwo. W Somalii z kolei obserwujemy zjawisko, które można by nazwać nadrep-rezentacją kobiet. Młodzi mężczyźni są werbowani do bojówek. Wracają po kilku latach (jeśli w ogóle...) - wyniszczeni fizycznie i psychicznie. Często nie mają sił, by zająć się rodziną. Gdyby nie zaszła tam przemiana społeczna, dzięki której to kobiety zapewniają rodzinom schronienie i wyżywienie, w Sudanie umierałoby dziś jeszcze więcej dzieci. Nie ma więc co mówić o promowaniu równouprawnienia, raczej o daniu możliwości rozwoju tamtym społecznościom, ale w ich tempie, na ich warunkach. Dla kobiet w Sudanie Południowym rozwojem będzie moment, w którym nie będą musiały już myśleć o tym, jak przeżyć, a będą mogły zacząć myśleć o tym, jak żyć.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.