Bogna Skarul [email protected]

Jaka będzie moja emerytura? Pytali nasi Czytelnicy specjalistek z ZUS

Jaka będzie moja emerytura? Pytali nasi Czytelnicy specjalistek z ZUS
Bogna Skarul [email protected]

Czy opłaca się pracować dłużej mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Co z rentą rodzinną i czy można pracować będąc już na emeryturze? Na pytania naszych Czytelników odpowiadały specjalistki z ZUS - Małgorzata Szubert i Małgorzata Jankowska.

Od 1 października na emeryturę będą mogły odejść 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni. Zainteresowanie możliwością wcześniejszego skorzystania ze świadczenia jest bardzo duże. W związku z tym zorganizowaliśmy we redakcji dyżur dotyczący emerytur. Na pytania Czytelników odpowiadały Małgorzata Szubert i Małgorzata Jankowska, dwie specjalistki z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych szczecińskiego oddziału ZUS.


Skrócił się wiek emerytalny. A co z nauczycielami? Ja urodziłam się 3 maja 1957 roku, mam udokumentowane 43 lata pracy przy tablicy. Do końca sierpnia przyszłego roku spełniam warunki do emerytury z Karty Nauczyciela. Czy muszę złożyć o nią wniosek do 31 sierpnia przyszłego roku?

Skoro urodziła się Pani w maju 1957 roku i udowodniła 43 lata pracy, to spełnia Pani warunki do emerytury nauczycielskiej. Z wnioskiem należy wystąpić do 31 sierpnia 2018 roku.

Jestem nauczycielką, mam 60 lat, ale chcę jeszcze kilka lat popracować. Czy dużo stracę, jeśli nie przejdę na emeryturę do końca sierpnia przyszłego roku?

Jeśli do końca sierpnia przyszłego roku spełni Pani wszystkie warunki do uzyskania emerytury z Karty Nauczyciela (łącznie z wiekiem), ale Pani o nią nie wystąpi, to ZUS doliczy Pani rekompensatę z tego tytułu do kapitału początkowego. Zrobimy to w momencie, gdy złoży Pani wniosek o emeryturę powszechną.

Jestem nauczycielką. W przyszłym roku skończę 60 lat. Będę chciała przejść na emeryturę z Karty Nauczyciela.

Z Karty Nauczyciela może Pani przejść na emeryturę po spełnieniu określonych warunków.

Tylko, że ja 60 lat skończę w grudniu 2018. Czy stracę prawo do emerytury z Karty Nauczyciela? Wszystkie pozostałe warunki do jej uzyskania mam spełnione.

Jeśli spełni Pani wszystkie warunki do uzyskania emerytury z Karty Nauczyciela, to musi Pani złożyć wniosek przed osiągnięciem wieku powszechnego, tj. 60 lat.

Jakie dokumenty muszę złożyć o taką emeryturę?

Nauczyciele przechodzący na emeryturę z Karty Nauczyciela na tzw. starych zasadach muszą złożyć: wniosek o emeryturę, świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu - druk Rp7.

Skąd mam wiedzieć, czy dla mnie korzystniejsza będzie emerytura nauczycielska czy też powszechna?

Wysokość emerytury powszechnej może Pani ustalić doradca emerytalny w ZUS. Może pani także założyć sobie konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyliczyć emeryturę powszechną przy pomocy zamieszczonego tam kalkulatora emerytalnego. Natomiast wysokość emerytury z Karty Nauczyciela pozna Pani, jeśli złoży wniosek o jej ustalenie.

Chcę złożyć w Polsce wniosek o emeryturę, bo skończyłam właśnie 60 lat i przez wiele lat tu pracowałam. Jednak obecnie mieszkam i pracuję w Niemczech, oprócz tego pobieram tam zasiłek dla bezrobotnych.

Może Pani złożyć taki wniosek w Polsce, tylko pod warunkiem, że rozwiąże Pani stosunek pracy i przerwie pobieranie zasiłku dla bezrobotnych. O udzielenie szczegółowych informacji należy zwrócić się do Jednostki Realizującej Umowy Międzynarodowe w Opolu.

Jestem wojskowym na emeryturze. Przez wiele lat służyłem w wojsku. Jednak oprócz tego przez trzy lata pracowałem na etacie i pracodawca odprowadzał za mnie składki do ZUS-u. Czy mogę wystąpić o drugą emeryturę z ZUS-u?

Może pan złożyć wniosek w ZUS-ie o emeryturę. ZUS wyliczy ją na podstawie kapitału początkowego i zgromadzonych na pana koncie składek. Jednak nie będzie Pan mógł pobierać dwóch emerytur - wojskowej i z ZUS-u, a tylko jedną z nich.

Pracuję na pełen etat. Przez kilka lat byłam ubezpieczona w KRUS. Jak to się wlicza do emerytury?

Z tytułu opłacania składek w KRUS przy ustalaniu wysokości emerytury dolicza się tzw. zwiększenie rolne.

Czy po 1 października będę mogła nadal pobierać rentę rodzinną? Czy może one znikają?

Nadal Pani będzie mogła pobierać rentę rodzinną. Przepisy dotyczące możliwości pobierania rent rodzinnych nie zmieniły się.

60 lat kończę w grudniu, dokładnie 16 grudnia. Na razie pracuję. We wrześniu ubiegłego roku zmarł mój mąż. Czy od 1 października będę mogła zakończyć pracę i przejść na rentę rodzinną po nim?

Może Pani ustalić prawo do renty rodzinnej już dziś. Do jej pobierania nie jest konieczne rozwiązanie stosunku pracy. Przy kontynuowaniu zatrudnienia wypłata renty rodzinnej jest zależna od wysokości osiąganych przychodów. Nie można przekraczać określonych w ustawie emerytalnej kwot. Z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat, może Pani złożyć wniosek o emeryturę. Jej wypłata będzie podjęta po rozwiązaniu stosunku pracy. Będzie wypłacana Pani emerytura bądź renta rodzinna, tj. świadczenie wyższe lub przez Panią wybrane. Mając ustalone prawo do emerytury może Pani pracować i osiągać przychody bez ograniczeń.

Jestem na emeryturze powszechnej i prowadzę działalność gospodarczą. Nie rozumiem, dlaczego muszę płacić podwójne składki zdrowotne - także od działalności. Przecież już raz ZUS mi je pobiera od emerytury.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - w przypadku, gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu - powinien opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne odrębnie z każdego z tych tytułów. Zarówno prowadzenie działalności gospodarczej, jak i posiadanie uprawnień do emerytury, są tytułami, które powodują obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego i tym samym opłacania składki na to ubezpieczenie.

Mam 63 lata, od dwóch lat jestem na emeryturze, ale prowadzę działalność gospodarczą. Jakie składki muszę opłacać, czy chorobowe też?

Prowadzący działalność gospodarczą, który ma ustalone prawo do emerytury, może opłacać składki dobrowolnie. Osoba, która uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne odrębnie z każdego z tych tytułów. W takim przypadku istnieje obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast osoba ta w ogóle nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Bogna Skarul [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.