Andrzej Gębarowski

Jak waloryzowane są nasze składki? Ważne dla przyszłych emerytów

Waloryzacja składek jest ważna dla przechodzących na emeryturę Fot. 123rf Waloryzacja składek jest ważna dla przechodzących na emeryturę
Andrzej Gębarowski

Nie ma chyba emeryta, który by nie wiedział, co to jest waloryzacja emerytur i kiedy należy mu się z tego tytułu podwyżka. Tymczasem mało który pracownik (w tym i dorabiający emeryt) zdaje sobie sprawę, że pod koniec maja ogłaszane są wskaźniki ważnej dla niego waloryzacji, a mianowicie corocznej waloryzacji składek emerytalnych.

Dokładniej rzecz biorąc, są to dwa odrębne wskaźniki; jeden dotyczy subkonta, zaś drugi konta podstawowego w ZUS i kapitału początkowego. Ten pierwszy, ogłoszony 15 maja, wyniósł w minionym roku 3,99 proc. Ten drugi, ogłoszony 24 maja 2018 r., był wyjątkowo wysoki i wyniósł aż 8,68 proc.

Oznacza to, że począwszy od 1 czerwca ub. roku na koncie podstawowym ZUS przybyło nam 8,68 proc., zaś na subkoncie 3,99 proc. kapitału składkowego. Możliwe, że i w tym roku przyrosty będą równie wysokie.

Jakie to ma znaczenie? Po pierwsze każdy, kto miał ostatnio do czynienia z bankami, wie, że wskaźniki waloryzacji ZUS są znacznie wyższe od oprocentowania kont i lokat. Jeśli więc potraktować konta składkowe jako swoiste konta oszczędnościowe, przyrastające z każdym miesiącem o kolejne składki - to takie oszczędzanie jest z pewnością bardziej opłacalne niż najbardziej opłacalna lokata w banku.

No dobrze, ale jak to się ma do zapowiadanej przez wielu ekspertów niskiej wysokości przyszłych emerytur? Zanim odpowiemy na to pytanie, ustalmy najpierw, gdzie właściwie trafiają składki emerytalne i co się z nimi dalej dzieje.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Gębarowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.