Jak walczyć ze smogiem? Warto postawić na OZE

Czytaj dalej

Jak walczyć ze smogiem? Warto postawić na OZE

Jednym z głównych czynników tworzenia się smogu jest zanieczyszczenie powietrza spowodowane korzystaniem z paliw stałych, które emitują ogromne ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Najczęściej dotyczy to ogrzewania budynków węglem, ponieważ wynik spalania węgla (szczególnie tego o niskiej jakości) w największej mierze zagraża środowisku naturalnemu.

Jednym z głównych czynników tworzenia się smogu jest zanieczyszczenie powietrza spowodowane korzystaniem z paliw stałych, które emitują ogromne ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Najczęściej dotyczy to ogrzewania budynków węglem, ponieważ wynik spalania węgla (szczególnie tego o niskiej jakości) w największej mierze zagraża środowisku naturalnemu.

Czym można zastąpić paliwa stałe?

W miarę rozwoju proekologicznych technologii, realną alternatywą stają się odnawialne źródeła energii (OZE), w szczególności energia słoneczna. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że aż 45 proc. rodaków chciałoby zainwestować w małe, przydomowe odnawialne źródła energii - najczęściej ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne.

Wśród osób zainteresowanych „czystą energią” prym wiodą rolnicy (56 proc.), prywatni przedsiębiorcy i kierownicy (odpowiednio 70 proc. i 61 proc.) oraz mieszkańcy domów jednorodzinnych (56 proc.) i kilkurodzinnych (62 proc.).

Jakie odnawialne źródła energii warto wybrać? Czym różnią się kolektory słoneczne od ogniw fotowoltaicznych? Co to jest pompa ciepła?

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne, nazywane także solarami, montowane są na budynkach mieszkalnych i wykorzystywane najczęściej do ogrzewania wody. Zasada działania kolektora jest prosta – promienie słoneczne padając na kolektor nagrzewają płyn, który znajduje się w jego wnętrzu. Ciepło z kolektora musi być gdzieś przekazane i zgromadzone.

Zazwyczaj miejscem magazynowania ciepła z kolektorów jest duży zbiornik z wodą. Istnieją dwa typy kolektora – kolektory płaskie oraz rurowe. Różnią się one budową, ale oba działają w podobny sposób, zamieniając energię słońca na ciepło wykorzystywane do ogrzania wody.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię pochodzącą ze słońca w prąd elektryczny. Nadmiar wyprodukowanego przez użytkownika prądu może być odsprzedany sieci energetycznej. Jeśli jednak wyprodukujemy go za mało, niedobór jest „dobierany” z tejże sieci.

Panele fotowoltaiczne są niezawodne i mają niskie koszty eksploatacji, a przy tym pracują całkowicie bezgłośnie i bez wibracji. Użytkownik takiego urządzenia nazywany jest prosumentem, ponieważ łączy w sobie cechy producenta i konsumenta.

Pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które odbiera ciepło z otoczenia – gruntu, wody lub powietrza – i dostarcza je do instalacji c.o. i c.w.u., ogrzewając wodę, albo do instalacji wentylacyjnej, ogrzewając powietrze nawiewane do pomieszczeń. Do działania pompy konieczne jest odparowanie czynnika roboczego krążącego w wewnętrznym obiegu pompy.

Pompa ciepła może podobnie jak kocioł zasilać zwykłe grzejniki. Ze względu na niższą temperaturę zasilania ich powierzchnia grzewcza musi być jednak odpowiednio większa niż w przypadku współpracy z konwencjonalnym źródłem ciepła.

Oszczędności

Oprócz efektu proekologicznego, do najważniejszych zalet zastosowania OZE należą spore oszczędności. Z wyliczeń ekspertów wynika, że czteroosobowe gospodarstwo domowe, które zdecyduje się na panele fotowoltaiczne, może obniżyć rachunek za energię elektryczną aż o 60 - 70 procent rocznie.

Dużym plusem jest to, że energię elektryczną wytwarzają sami jej odbiorcy (a nie centralne elektrownie i elektrociepłownie) co pozwala uniknąć strat energii, które powstają, gdy energia jest przesyłana na duże odległości.

Projekt "Jak wygrać z łódzkim smogiem" dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Koszt całkowity projektu 193 971 zł, kwota dotacji 172 634 zł.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.