Jak to będzie z tymi manifestacjami w Szczecinie?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Andrzej szkocki
Mariusz Parkitny

Jak to będzie z tymi manifestacjami w Szczecinie?

Mariusz Parkitny

W Szczecinie nie będzie kłopotu ze zgromadzeniami cyklicznymi. Problemy mogą być przy protestach zwoływanych w centrum miasta.

W piątek posłowie PiS znowelizowali ustawę o zgromadzeniach. Wprowadza dwie duże zmiany, które według opozycji są ciosem w wolność manifestowania.

- Władza chce mieć kontrolę nad tym, kto i w jaki sposób się gromadzi - mówi poseł Sławomir Nitras z PO.

- To tylko zasady, które uporządkują organizowanie manifestacji - odpiera zarzuty Leszek Dobrzyński, poseł PiS.

Pierwsza zmiana daje wojewodzie prawo wydania zgody na manifestacje cykliczne (przez trzy kolejne lata z możliwością przedłużenia) tym organizacjom, które od trzech lat manifestują w tym samym czasie i miejscu lub trasie.

Jeśli wojewoda taką zgodę wyda, to prezydent Szczecina będzie musiał odmówić innej organizacji, która chciałaby zorganizować zgromadzenie w takim miejscu i czasie.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, w Szczecinie nie powinno to wywoływać wielu problemów, bo nie dochodziło na tym tle do konfliktów między organizacjami.

Problem może stwarzać druga zmiana w ustawie. Kościoły i związki wyznaniowe oraz władza publiczna mają pierwszeństwo w organizacji zgromadzenia. Nawet jeśli inna organizacja zgłosi zgromadzenie wcześniej.

- Jestem sobie w stanie to wyobrazić, że my organizujemy jakiś protest na placu Solidarności, a parafia lub jacyś urzędnicy zgłaszają po nas, że oni też akurat chcą się tu spotkać. I my będziemy musieli zrezygnować, bo oni mają pierwszeństwo. To typowy przepis, który ma stwarzać problemy dla ludzi, którzy mają inne zdanie niż władza - mówi Bogna Czałczyńska z Kongresu Kobiet.

Ustawa wejdzie w życie w grudniu. W przyszłym roku dowiemy się, czy rzeczywiście wywoła spory.

Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od ponad dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl.


Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy.


Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.