Jak podróżować pociągiem z rowerem? - pytają nasi Czytelnicy. Wyjaśniamy

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Leszek Kalinowski

Jak podróżować pociągiem z rowerem? - pytają nasi Czytelnicy. Wyjaśniamy

Leszek Kalinowski

- Coraz więcej osób swój urlop czy wakacje planuje spędzić na rowerze - mówi pani Izabela z Zielonej Góry. - Ja także z koleżanką z pracy chciałybyśmy przejechać na rowerze polskie wybrzeże. Nad morze planujemy pojechać pociągiem. Czy damy radę zabrać rowery?

Pani Izabela pyta także, jak wygląda przejazd pociągiem rowerem, ile wynosi opłata za rower i gdzie należy go umieścić?

Podróż z rowerem pociągami PKP Intercity
W pociągach PKP Intercity rowery można przewozić w miejscach oznaczonych piktogramami. W składach TLK - jeżeli w pociągu przewidziano przewóz jednośladów, można je umieścić w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu. Rower można również ustawić w wagonie z wieszakami, przystosowanym do przewozu rowerów lub na miejscu do tego wyznaczonym. W każdym pociągu Express InterCity Premium, obsługiwanymi pojazdami Pendolino, znajdują się 4 stojaki. W składach Express InterCity rower przewozimy w wagonie przystosowanym do przewozu rowerów, 8-miejscowym lub z 18-24 stojakami na rowery, znajdującym się w 2. klasie. W pociągach kategorii InterCity, obsługiwanych pojazdami FLIRT3 oraz PesaDART, do dyspozycji pasażerów jest po 6 stojaków na rowery.

Czy można rower przewieźć za darmo?

Przed planowaniem podróży warto sprawdzić, czy pociąg jest dostosowany do przewozu jednośladów. Informacje o zestawieniu składów można znaleźć na stronie www.intercity.pl. Opłata za przewóz roweru wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy. Bilet na przewóz roweru pociągami EIC, IC i TLK można kupić przez internet, w kasie biletowej lub u konduktora niezwłocznie po wejściu do składu, natomiast bilet na przewóz jednośladu pociągiem EIP można nabyć wyłącznie w okienku kasowym. Za wydanie biletu w pociągu u konduktora pobiera się dodatkową opłatę w wysokości 10 zł. Warto pamiętać, że bezpłatnie zostanie przewieziony rower złożony i umieszczony w pokrowcu (jako bagaż podręczny).

Kolej na rower – ponad 11 tys. stojaków rowerowych na lato

Warto dodać, że by ułatwić podróżowanie pociągiem z rowerem, pojawiają się i inne inicjatywy. Ponad 11 300 stojaków rowerowych na 1400 stacjach i przystankach oraz blisko 300 dworcach pozwoli łączyć podróż rowerem i koleją. Z myślą o rowerzystach, na nowy sezon PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz zarządca dworców PKP S.A. i przewoźnicy zapewniają dodatkowe ułatwienia i nowe możliwości dojazdów. Tylko w tym roku PLK zamontują łącznie ok. 1000 stojaków, m.in. dzięki inwestycjom współfinansowanym z projektów unijnych.
Niektóre miejsc postojowe dla rowerów wyposażone są dodatkowo w słupek serwisowy z podstawowymi narzędziami.
Miejsca stojaków PLK wybierają także na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. PLK czekają na
kolejne sugestie, gdzie powinny być stojaki rowerowe. Lokalizacje można zgłaszać na Facebooku @PolskieLinieKolejowe.

ZOBACZ TEŻ

ROWEROWE HITY

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.