Igrzyska sportów innych. Bydgoszcz też tam będzie! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
KRZYSZTOF WYPIJEWSKI, ANDRZEJ MACIEJEWSKI

Igrzyska sportów innych. Bydgoszcz też tam będzie! [WIDEO, ZDJĘCIA]

KRZYSZTOF WYPIJEWSKI, ANDRZEJ MACIEJEWSKI

Pomysł organizacji igrzysk sportów nieolimpijskich zrodził się w 1980 roku w Seulu. 12 Międzynarodowych Federacji Sportowych powołało wówczas Światową Radę Igrzysk Sportów Nieolimpijskich, która przekształciła się z czasem w IWGA – International World Games Associiation. Aktualnie IWGA zrzesza 37 międzynarodowych federacji sportowych.

The World Games to impreza rozgrywana rok po klasycznych igrzyskach. Pierwsza edycja odbyła się w 1981 roku w Santa Clara (USA). Polska zdobyła jak dotąd 33 medale (10 złotych, 9 srebrnych, 14 brązowych) i zajmuje 28. miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Na czele Włosi z 394 krążkami (137-130-127). Ogółem medale The World Games zdobyli przedstawiciele 91 państw.

Jubileuszowa, dziesiąta edycja rozegrana zostanie w dniach 20-30 lipca br. we Wrocławiu i okolicach (transmisje na sportowych antenach Polsatu). Zawodom patronuje Międzynarodowy Komitet Olimpijski, dlatego też na dzisiejszej ceremonii otwarciu obecny będzie prezydent MKOl. - Thomas Bach.

W programie TWG znajdują się m.in. takie dyscypliny jak: bilard, biegi na orientację, ju-jitsu, karate, kręgle (bowling), piłka ręczna plażowa, squash, taniec sportowy, trójbój siłowy, hokej na rolkach. W programie The World Games są także dyscypliny, które w przeszłości były sportami olimpijskimi, np. lacrosse (1904-1908) i przeciąganie liny (1900-1920). Co ciekawe, we Wrocławiu po raz ostatni walczyć będą karatecy i specjaliści od wspinaczki. Wszystko dlatego, że te dyscypliny zostały włączne do programu klasycznych igrzysk i zadebiutują w 2020 roku w Tokio.

Każde miasto-gospodarz może dołączyć kilka tzw. sportów na zaproszenie. W stolicy Dolnego Śląska zobaczymy więc dodatkowo kick-boxing, rywalizację na ergometrach, futbol amerykański oraz żużel (turniej par w sobotę, 29 lipca o godz. 19.00; Polskę reprezentować będą Janowski, Zmarzlik, Dudek). Najlepsi w tych dyscyplinach dostaną krążki, ale nie będą one wliczane do ogólnej klasyfikacji medalowej.

We Wrocławiu wystąpi 291 Polaków, w tym 12 z województwa kujawsko-pomorskiego. Nie zabraknie bydgoszczan: Anna Wierzbowska z Lotto Bydgostii wystartuje na ergometrze, z kolei w muaythai wystąpią Oskar Siegert i Jakub Rejewski (Muaythai Legion Bydgoszcz).

KRZYSZTOF WYPIJEWSKI, ANDRZEJ MACIEJEWSKI

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.