I Komunie Święte inne niż dotychczas. Także na Podkarpaciu. Dzieci będą w maseczkach

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Solski
Urszula Sobol

I Komunie Święte inne niż dotychczas. Także na Podkarpaciu. Dzieci będą w maseczkach

Urszula Sobol

Mimo epidemii koronawirusa już za kilkanaście dni w kościołach na Podkarpaciu rozpoczną się I Komunie Święte. Będą one inne niż dotychczas, m.in. dzieci na twarzach będą miały maseczki uszyte specjalnie na tę okazję. W internecie kwitnie już biznes maseczek komunijnych, a rodzice zastanawiają się, czy rzeczywiście będą one potrzebne.

Stan epidemii zaburzył porządek, w którym funkcjonowały parafie z pewnymi stałymi datami Pierwszej Komunii. Tradycyjnie na Podkarpaciu odbywały się one w majowe niedziele. W tym roku tak nie jest.

W związku z trwającą ciągle epidemią koronawirusa uroczystości mają odbyć się w czerwcu, lipcu, sierpniu, a nawet we wrześniu.

W nowej sytuacji rodzice i duszpasterze musieli wypracować razem nowe terminy i sposób organizacji Komunii, uwzględniając m.in. rozporządzenia władz państwowych.

CZYTAJ:

Niektórzy przełożyli I Komunie Św. na następny rok

Część rodziców zdecydowała się jednak, że przełoży I Komunie św. na następny rok.

CZYTAJ TEŻ:

- Termin Komunii św. w mojej parafii został ustalony na drugą niedzielę czerwca - mówi pani Anna z Rzeszowa, mama dziecka pierwszokomunijnego. - To szczególny dzień i chcemy przeżyć go w gronie najbliższych. Starsza córka miała uroczystość pierwszokomunijną rok temu. Dlaczego młodszy ma być pokrzywdzony? On marzy, aby byli z nim dziadkowie, ciocie, kuzynostwo. Poczekamy, jak wszystko się uspokoi i będzie bezpiecznie.

Księża na spotkaniach z rodzicami informują, że rodzice mają wybór.

- To rodzice podejmują decyzję o sakramentach, które przyjmują ich dzieci, począwszy od chrztu. Na nich też spoczywa ogólny obowiązek troski o dziecko. Jeśli mają obawy co do bezpieczeństwa dzieci, powinni podejmować takie decyzje, które chronią dzieci przed zagrożeniami. Odnosi się to także do czasu, w którym dzieci przyjmą Pierwszą Komunię

- mówi ksiądz Tomasz Nowak, rzecznik diecezji rzeszowskiej.

ZOBACZ:

I Komunia Święta w specjalnej maseczce

Rodzice, którzy chcieli, by uroczystość odbyła się m.in. w czerwcu, muszą liczyć z tym, że Pierwsza Komunia św. będzie miała charakter bardziej kameralny, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

Na chwilę obecną zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, wierni w kościele muszą mieć zasłonięte usta i nos. Jedyną osobą bez maseczki może być ksiądz. Wszyscy - poza księdzem - wierni, którzy są w kościele, muszą obowiązkowo zasłaniać usta i nos.

- Zostaliśmy już poinformowani, że dzieci przystępujące do Komunii św. muszą mieć maseczki - opowiada pani Halina z Rzeszowa. - Razem z innymi rodzicami złożyliśmy się i kupiliśmy wspólne dla całej naszej grupy, która w tym dniu będzie przyjmowała komunię.

ZOBACZ TEŻ:

Problemu z maseczkami nie ma. W ofertach wielu sklepów, a także w internecie można znaleźć maseczki komunijne. Zazwyczaj są gładkie białe, jednak można kupić również ze wzorem, np. złotą haftowaną hostią. Ceny maseczek komunijnych wahają się od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. Wszystko zależy z jakiego materiału jest wykonana maseczka.

- Tylko tak naprawdę to jeszcze nie wiadomo, jak to wszystko będzie wyglądało - zauważa pani Halina z Rzeszowa. - Zamówiłam maseczkę dla córki. Kosztowała około 20 złotych, ale czy założy ją na pewno. Tego nie wiem. Rząd łagodzi restrykcje i większa liczba osób może brać udział w nabożeństwach. Może się okazać, że za kilka dni nie będziemy potrzebować już maseczek i biznes maseczek komunijnych padnie.

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.